Homosistein düzeyinin abdominal aort anevrizması ile ilişkisi ve derecelendirilmesi
Comparison of serum homocysteine levels between abdominal aortic aneurysm, CABG patients and control cases
  1. Tez No: 424547
  2. Yazar: DENİZ ŞEREFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KIVANÇ METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizma olgularında ölçülen Homosistein düzeylerine göre, homosisteinin hastalık taramasında kullanılabilecek bir parametre olup olmadığının araştırılması. Gereç ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 02/01/2015 ve 30/06/2015 tarihleri arasında infrarenal aort anevrizma tanısı olan hastaların, yine bu tarihler arasında KABG uygulanan hastalar ve anevrizması olmayan kontrol hastaları prospektif olarak araştırma için kayıt edilmiştir. 40 yaş ve üzerinde toplam 55 hasta kabul edilmiş ve hastaların tümü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen infrarenal aort anevrizması tanısı alan, KABG yapılan ve kontrol grubu hastalarının yaşları 42 ile 82 arasında saptandı. Erkek hasta sayısı 31, kadın hasta sayısı 24 olarak kayıt edildi. Tartışma: Literatürdeki major çalışmalara paralel olarak çalışmamızda, anevrizma olgularında homosistein yüksekliğinin kontrol grubuna göre anlamı derecede yüksek olduğunu ortaya koyduk. Diğer taraftan anevrizma olgularının CABG olguları ile karşılaştırılmasında anevrizma olgularında homositein düzeyinin anlamlı derecede arttığı istatistiksel olarak gösterildi. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda tespit edilen yüksek homosistein düzeyi ile AAA arasındaki korelasyon literatürle uyumludur. Ancak bu çalışma küçük ölçekli bir çalışma olduğundan HHS 'nin AAA tanı ve/veya taramasında kullanılabilmesi için çok daha geniş hasta gruplarının dahil edildiği ,farkı yaş grupları arasında ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate homocysteine as a predictor according to its serum levels in patients with abdominal aortic aneurysm. Material and Methods: Patients with infrarenal aortic aneurysm were compared with CABG cases and control group. All cases were hospitalized in Deprtment of Cardiovascular Surgery, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between January 2nd, 2015 and June 30th, 2015. All 55 patients were older than 40 years ranged between 42 and 82. Female/male ratio was 24/31. Conclusion: Homocysteine levels in abdominal aortic aneurysm cases were significantly higher when compared to control group as it has been considered in major studies. Additionally, when compared to CABG cases, homocysteine levels were significantly higher in aneurysm group. Result: Correlation between increased homocysteine levels and abdominal aortic aneurysms shown in our study is similar to literature. However to offer increased homocysteine level as a predictor of AAA, further multicentered, large numbered studies are needed.