Açık kalp operasyonu planlanan hastalarda preoperatif hiponatremi ve sol ventrikül EF değerleri ile postoperatif sonuçlar arasında ilişkisi
The relations between preoperative hiponatremia and left ventricule ejection fraction and postoperative results in open heart surgery planned patients
- Tez No: 424548
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KIVANÇ METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Vücut suyu, içinde metabolik reaksiyonların gerçekleştiği, bütün besleyici ve diğer maddelerin eridiği ve taşındığı, organizmanın yaşamını sürdürmesinde çok önemli bir ortam oluşturur. Vücut suyu hücre membranları ile ayrılmış ekstrasellüler ve intrasellüler kompartmanlardan oluşur. Ekstrasellüler sıvının esas fonksiyonu, hücre besinleri ve elektrolitleri ile hücrenin atık ürünleri için ortam sağlamaktır. Normal sodyum değeri 135–145mEq/L arasındadır. Aşırı sıvı alımı ve sodyum kaybı nedeniyle hiponatremi oluşur. Hiponatremi baş ağrısı, anksiyete, yorgunluk, kramplar, hipotansiyon, kardiyovasküler kollaps ve komaya kadar ilerleyen klinik durumlara neden olur. Şubat 2014 – şubat 2015 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim dalına başvuran ve açık kalp cerrahisi operasyonu olan, tranplantasyon, asist device-yapay kalp implantasyonu yapılan olgular ve hemodiyaliz gerektiren kronik böbrek yetmezlikli olgular dışındaki tüm hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastalar kan serum sodyum değerlerine göre operasyon öncesi iki gruba ayrıldı. Operasyon sonrası iki grup entübasyon süreleri, yoğun bakım süreleri, inotop kullanımı, oluşan komplikasyonlar, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu değişimi, mortalite, ecmo ve intraaortik balon pompası kullanımı, kardiopulmoner bypass süreleri, cross klemp süreleri arasındaki fark değerlendirildi. Hiponatreminin postoperatif EF değişimi üzerine etkisi saptanmamıştır. Olguların serum sodyum değerine göre NYHA sınıflaması karşılaştırıldığında olguların hiponatremik hastalarda yüksek NYHA sınıfında olma arasında anlamlı fark saptanmıştır. Hiponatremik grupta postoperatif dönemde entübasyon süreleri, kullanılan kan ürünü ve postop drenaj miktarı anlamlı derecede fazladır. Hiponatremik hastalarda postoperatif akut böbrek yetmezliği görülme sıkılığı artmıştır. Hiponatremik hastalarda postoperatif mortalite oranları anlamlı derecede yüksektir. Tüm bu verilere dayanarak preoperatif hiponatreminin prognostik önemi olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Body fluids provide a vital environment in which metabolic reactions take place and all nutrients are transported in the organism. Body fluids consist of intracellular and extracellular fluids separated by the cell membrane. The main function of the extracellular fluid is to provide a suitable environment for the nutrients, electrolytes and waste products of the cell. Normal Na value is between 135 and 145 mEq/L. Excessive fluid intake and sodium loss cause hyponatremia. Hyponatremia causes clinical symptoms such as headache, anxiety, fatigue, cramps, hypotension, cardiovascular collapse and coma. Patients that were admitted to Dokuz Eylul University Cardiovascular Surgery department between February 2014 and February 2015 and undergone open heart surgery are included in our study. Transplant patients, asist device - artificial heart implant patients and chronic renal failure patients that take hemodialysis are not included in the study. Patients are divided in two groups according to their serum sodium levels before surgery. These two groups are evaluated for intubation time, intensive care unit time, inotropic medicine use, complications, and change in left ventricular EF, mortality, ecmo use, intra-aortic balloon counter pulsation use, cardiopulmonary bypass time and cross clamp time. We determined no effect of hyponatremia on postop EF change. There is no significant difference between NYHA classes of the patients compared. İn the hyponatremia group postop intubation time, use of blood products and postop amount of drainage is significantly high. Hyponatremia patients have a higher rate of acute renal failure and the mortality in these patients is significantly high. Based on these data it is agreed that preoperative hyponatremia has prognostic significance