Göğüs duvarı deformitelerinde kemik kosta, kıkırdak kosta oranı ile deformite şiddetinin belirlenmesi
Determination of severity of deformity with rib to costal cartilage ratio in chest wall deformities
- Tez No: 424567
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Göğüs duvarı deformitelerinin etiyolojisinin anlaşılması ve şiddetinin belirlenmesinde çeşitli indeksler tanımlanmıştır, ancak mevcut indeksler göğüs duvarı deformitelerinin, etiyolojisini aydınlatma ve şiddetini belirlemede yetersizdir. Çalışmamız kemik kosta uzunluğunun kıkırdak kosta uzunluğuna oranlanarak göğüs duvarı deformitesi şiddetinin belirlenmesinde etkisinin olabileceği öngörülerek planlandı. Çalışmaya opere edilen 72 olgu (69 olguda pektus ekskavatum ve 3 olguda pektus karinatum saptandı) ve kontrol grubuna 38 olgu dahil edildi. Olguların Önen tarafından önerilen kemik kosta-kıkırdak kosta oranı indeksi, Haller indeksi, düzeltme indeksi, bilgisayarlı tomografi (BT) depresyon indeksi ölçüldü ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Opere edilen olgu grubunda BT depresyon indeksi ile kemik kosta-kıkırdak kosta oranı indeksi arasında hafif düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptandı (p0.05). Göğüs duvarı deformitelerinin şiddetini belirlemede ve etiyolojide yer aldığı düşünülen kıkırdak kosta uzunluğu ile ilgili olan indekslerle ile ilgili daha geniş seride çalışmalar yapılması etiyolojiyi aydınlatmada daha net sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
Many indices have been defined for understanding the etiology and appointing the severity of chest wall deformities, yet existing indices are inadequate in these goals. This study was planned with the thought of costal indices would be efficient in determining the severity of chest wall deformity. There were 72 patients undergoing operation because of chest wall deformities (69 patients with pectus excavatum and three patients with pectus carinatum) and 38 patients without deformity. Costal index suggested by Önen, Haller index, correction index and computed tomography (CT) depression index was measured in patients and compared with each other. The patients with undergoing operation eveluated with CT depression index and costal index. It was found that there was a light level statistically significant negative relationship between costal index and CT depresion index (p0.05). To determine the severity of chest wall deformities for using the length of the costal cartilage with a wider series of studies related to costal indices will give more accurate results about the etiology.