Endometriozisli ovaryumlarda anjiogenezin histolojik incelenmesi
Histological examination of the angiogenesis in the ovaries with endometriosis
- Tez No: 424576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ERALP, DOÇ. DR. METE GÜROL UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma endometriozisli hastalarda anjiogenez faktörünü göstermek amacı ile histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak yapılmıştır. Çalışmada hasta grubu olarak Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda endometriozis tanısı konan ve bu sebeple opere olan 18-43 yaş aralığındaki 30 kadından alınan örnekler kullanılmıştır. Hematoksilen-eozin ile boyanan uygun bloklar seçilerek CD34 marker ile immünohistokimyasal boyama yapılmıştır. Kontrol grubu olarak ise ovaryumlarında endometriozis bulunmayıp farklı nedenlerle opere olan ovaryum dokularına aynı işlemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done by using histopathological and immunohistochemical methods to show the angiogenic factor on the endometriosis patients. In this research, tissues of endometriosis groups were selected from 30 women which were operated from endometriotic cist at the Gaziantep University Medicine Faculty Gynecology Department and age between 18-43. The suitable tissue blocks were stain with hematoxylen-eosin dye and CD34 marker with immunohistochemical staining. The control groups were selected from the woman which hasn' t got an endometriotic lessions in their ovaries. The control groups were also stain with hematoxylen and CD34 marker.