Migrende ürotensin-II Thr21Met ve Ser89Asn polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of the urotensin-II gene Thr21Met ve Ser89Asn polymorphisms in migraine
  1. Tez No: 424575
  2. Yazar: BETÜL OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tekrarlayan baş ağrısı atakları ve sinir sisteminin aşırı duyarlılığı şeklinde kendini gösteren migren, farklı klinik bulgularla belirlenen yaygın bir nörovasküler beyin hastalığıdır. Moleküler mekanizması ve genetiği henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, migren hastalarında Ürotensin-II geninin Thr21Met ve Ser89Asn polimorfizmleri için genotip dağılımları ve alel frekansları analiz etmektir. Migrenli 146 hasta Thr21Met ve Ser89Asn polimorfizmleri ile 154 yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol grubu genotipleri karşılaştırıldı. UTS2 geni polimorfizmlerinin tespiti, polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) - restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) analizi tekniği ile elde edilmiştir. Genotip dağılımları ve Thr21Met ve Ser89Asn polimorfizmleri için alel frekansları, gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermedi. Ayrıca, migrenin auralı ve aurasız alt grupları genotip ve allel frekansları, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin bir farklılık görülmedi. Bu, UTS2 gen Thr21Met ve Ser89Asn polimorfizmlerinin Türk toplumunda migren risk faktörleri olmadığını gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Migraine is a common neurovascular brain disorder with heterogeneous clinical presentation, including recurrent headache attacks and hypersensitivity of various functional systems of the nervous system. The molecular mechanisms and genetics of migraine have not yet been fully clarified. The objective of this study was to analyze the genotype distributions and allele frequencies for urotensin-II gene (UTS2) Thr21Met and Ser89Asn polymorphisms among the migraine patients. A total of 146 patients with migraine were genotyped for the Thr21Met and Ser89Asn polymorphisms and compared with 154 age and sex-matched healthy controls. The detection of UTS2 gene polymorphisms was achieved with polymerase chain reaction (PCR) - restriction fragment-length polymorphism (RFLP) analysis technique. Neither genotype distributions nor the allele frequencies for the Thr21Met and Ser89Asn polymorphisms showed a significant difference between the groups. Additionally, there were no marked differences in genotype distribution or allele frequencies for the migraine without aura and migraine with aura subgroups when compared to control group. This is the first study to show that the UTS2 gene Thr21Met and Ser89Asn polymorphisms are not risk factors for the migraine in the Turkish population.