Dentin hassasiyeti tedavisinde taşıyıcı esaslı sistemlerin geliştirilmesi
Development of delivery systems for treatment of dentin hypersensitivity
  1. Tez No: 424577
  2. Yazar: SAMET TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDÜL SEMİH ÖZSEVİK, PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızda, Sodyum Florür (NaF), Clinpro white varnish ve farklı taşıyıcı sistemlerle (Kitosan, Karbomer ve HPMC) kombine edilen NaF' ün tek başlarına ve Nd:YAG (1.5 W,10 Hz, 60 sn) lazerle kombinasyonlarının açık dentin tübüllerine olan etkisi ve penetrasyon derinlikleri in vitro olarak değerlendirildi. Bu amaçla ağız ortamına açılmamış ve yeni çekilmiş gömülü insan 3. molar dişleri kullanıldı. Dişlerin kök yüzeylerinden elde edilen dentin kesitleri 22 gruba ayrılarak (n=15) uygulanan hassasiyet giderici ajanların etkileri elektron taramalı mikroskop (SEM) ve konfokal taramalı floresans mikroskobu (CLSM) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda elde edilen SEM görüntülerinin değerlendirilmesinde Kruskall Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testi, jellerin penetrasyon derinlikleri tek yönlü ANOVA ve LDS testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the penetraion depht and effects of different carrier systems (Chitosan, Carbomer and HPMC) in combination with sodium flouride (NaF), Clinpro white varnish alone and combination of all with Nd:YAG laser (1.5 W,10 Hz, 60 sn) on open dentinal tubules in vitro. Dentin specimens were collected from freshly extracted human impacted third molar teeth. The dentin samples derived from root surfaces of the teeth were divided into 22 groups (n=15). Changes in dentin surfaces and tubules were evaluated using scanning electron microscopy (SEM) and confocal scanning laser microscopy (CSLM). The results of SEM images were statistically analyzed with Kruskall Wallis and Dunn multi-comparison test, the penetration depths of the gels were statistically analyzed with one-way ANOVA and LDS tests.