Farklı üretim işlemleri kullanılarak üretilmiş yeni nesil nikel-titanyum döner eğe sistemlerinin şekillendirme yeteneklerinin ve döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of the shaping ability and cyclic fatique resistance of new generation nickel-titanium rotary file systems manufactured by different manufacturing processes
- Tez No: 424578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN YILDIRIM, PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda, nikel-titanyum alaşımların farklı ısısal işlemlere tabi tutulmasıyla elde edilen M-teli, R-faz tel ve CM-telleri, yeni nesil döner eğelerin kullanıma girmesine imkân sağlamıştır. Bu eğelerin klinik performansları halen araştırılmaktadır. Bu in-vitro araştırmanın amacı; M-teli (Reciproc, ProtaperNext, ProfileVortex), R-Faz tel (K3XF, Twisted File Adaptif) ve CM-telinden (Hyflex) üretilmiş altı farklı döner eğe sisteminin şekillendirme yeteneklerinin ve döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünü oluşturan şekillendirme yeteneği değerlendirilmesinde, 45° eğimli ve L-şekilli kanala sahip 90 adet akrilik blok kullanıldı. Bloklar altı eşit gruba ayrıldı (n=15). Yapay kanalların şekillendirme öncesi görüntüleri stereomikroskop kullanılarak kaydedildi. Şekillendirme sonrası görüntüler şekillendirme öncesi görüntüler ile bir bilgisayar programı kullanılarak çakıştırıldı. Çakıştırılmış görüntüler üzerinde bir bilgisayar programı kullanılarak ölçümler yapıldı. Çalışmanın döngüsel yorgunluk değerlendirilmesi kısmında, özel olarak hazırlanmış 60° eğime ve 3 mm eğim yarıçapına sahip paslanmaz çelik kanallar kullanıldı. Her grupta 15 adet yeni eğenin statik döngüsel yorgunluk dirençleri test edildi. Verilerin istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi ve post-hoc LSD testleri kullanılarak değerlendirildi. Reciproc sistem apikal bölgede en fazla madde kaldıran ve en fazla transportasyon oluşturan grup oldu (p0.05). TFa sistemi apikalde, Hyflex ise orta ve koronal üçlüde en az madde kaldıran gruplar oldu.
Özet (Çeviri)
In recent years, M-wire, R-phase wire and CM-wire manufactured by applying different thermal proccesses to nickel-titanium alloys lead to utilizing new generation rotary files. Clinical performance of these files is still being investigated. The aim of this in-vitro study is comparative evaluation of the shaping ability and cyclic fatique resistance of six different rotary file systems manufactured from M-wire (Reciproc, ProtaperNext, ProfileVortex), R-phase wire (K3XF, Twisted File Adaptive) ve CM- wire (Hyflex). In the first stage of the study evaluating shaping ability, 90 L-shaped canals in resin blocks with 45° curvatures were included. Blocks were divided into six equal groups (n=15). Pre-instrumentation images of the simulated canals were recorded with stereomicroscope. Pre and post instrumentation images were superimposed with a digital software. Measurements were achieved on these superimposed images with a digital software. In the cyclic fatique resistance evaluation stage of the study, custom made stainless steel canals with 60° angle of curvature and a 3-mm radius were included. Static cyclic fatique resistance of 15 new files were tested in each group. Statistical analyze of the data was performed with one way analysis of variance and post-hoc LSD tests. The Reciproc system resulted in the most apical material removal and canal transportation (p0.05). The least amount of material removal was observed with TFa system in apical one-third and Hyflex in middle and coronal one-thirds.