Yaşlı inme sayrılarında (hastalarında) düşme sıklığı ile işlevsel yeti, denge ve yaşam niteliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fall frequency and functional capacity, balance, quality of life in elderly stroke patients
- Tez No: 424600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yaşlı inme sayrılarında düşme sıklığı ile işlevsel yeti, denge ve yaşam niteliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015-Eylül 2015 tarihleri arasında 68 inme sayrısı alındı. Sayrılar 65 üstü (Grup 1) ve altı (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı ve gruplar arasında değerlendirme sonuçları karşılaştırıldı. Sayrıların kişisel özellikleri, düşme sıklığı ve korkusu sorgulandı. İşlevsel yeti; Fugl Meyer Duyu Değerlendirmesi, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), İnme Esenlendirmesinde Hareket Değerlendirmesi Ölçeği (STREAM), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile, denge; Süreli Kalk Ve Yürü Testi (SKYT) ve Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile, yaşam niteliği (kalitesi) İnme Etki Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'in yaş ortalaması 74,21±7,43 yıl, Grup 2'nin 54,25±9,40 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between fall frequency and functional capacity, balance, quality of life in elderly stroke patients. Method: This study was carried out on 68 stroke patients between January 2015- September 2015. The patients were divided into two groups, over (Group 1) and under (Group 2) 65 years of age, and comparisons were made between groups in terms of assessment outcomes. Demographic characteristics of patients, fall frequency and fear of fall were questioned. Functional capacity was assessed with Fugl Meyer Sensory Test, 6 Minute Walk test (6MWT), The Stroke Rehabilitation Assessment of Movement (STREAM) Test and Functional Independence Measurement (FIM); balance with Timed Up and Go Test (TUG) and Trunk Impairmen Scale (TIS) ; quality of life was assessed with Stroke Impact Scale (SIS). Results: The mean age of Group 1 was 74,21±7,43 year, 54,25±9,40 year in Group 2.