İç Anadolu şartlarında yetiştirilen hoştayn ineklerde değişik mevsimlerin süt ve döl verimi özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 37808
  2. Yazar: MAHİYE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ARPACIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
108 6. ÖZET Bu araştırma, iç Anadolu sarflarında mevsimsel çevre şartlarının, Holştayn ırkının süt ve döl verimi özelliklerine etkisün ortaya koymak, bu özellikler bakımından Holştayn ırkının, iç Anadolu şartlarında ne derecede başarılı olacağını tesbit etmek ve Holştayn yetiştiriciliğine ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; süt verimi, laktasyon süresi, kuru dönem gibi süt verimi özellikleri ile; ilkine gebe kalma ve buzağılama yaşlan, servis periyodu, bir gebelik için tohumlama sayısı; buzağılama, abort, ölü doğum, ikizlik, gebe kalma ve sterilite oranları, buzağılama aralığı ve gebelik süresi gibi döl verimi özelliklerine, değişik mevsimlerirı etkisi in celenmiş ve ayrıca bu. özellikler yıl grupları içinde de ele alınmıştır. Araştırma, Bala Tarım işletmesi' nde yürütülmüş, araştırma materyalini bu işletmede yetiştirilen Holştayn sürüsü oluşturmuştor. Bu sürüden, 1992 yılı içerisinde süt ve döl veri mine ait veriler toplanmıştır. Ayrıca, işletmenin 1985- 1991 dönemine ait (yedi yıllık) süt ve döl verimi kayıtlarından da yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; ortalama 2 x 305 EÇ süt verimi, ilkbahar, yas, sonbahar ve kış mevsim gruplarına göre sırasıyla; 4924.3, 5183.8, 5050.4 ve 4622.7 kg olarak bulunmuştur. Laktasyon süresi, aynı mevsim gruplarında sırasıyla; 291.9, 298.5, 282.4 ve 267.8 gün; kura dönem süresi ise aynı sırayla.; 77.5, 81.2, 82.2 ve 84.3 gün olarak hesaplanmıştır. Yaz mevsi minde buzağılayan grupta, en yüksek süt verimi ve en uzun laktasyon süresi; kış mevsiminde buzağılayan grupta ise en düşük süt verimi ve en kısa laktasyon süresi tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
111 7. ÎNGÎLÎZCE ÖZET ( SUMMARY) The Effect of Season, on Milk, and Reproductive Traits of Holstein Govs in Middle Anatolian Conditions. The study vas carried out at Bak State Farm to investigate the effect of seasonal conditions on milk and reproductive treats of Holstein cattle in Middle Anatolia. The characteristics studied were; milk yield, lactation length, dry period and reproductive traits as ages at first conception and calving, service period, the number of insermnation per conception; calving, abortion, stillbirth, twinning, conception and sterility rates, calving interval and gestation period. The date, relating to milk and reproductive traits were recorded in 1992. In addition, farm records of mük and reproductive performance in the period of 1985 - 1991 were also used. According to the results, average ( 2 x 305 ME) milk yields vere 4924.3, 5183.8, 5050.4 and 4622.7 kg. and lactetion lengths were 291.9, 298.5, 282.4 and 267.8 days in spring, summer, autumn and winter, respectively. Dry periods vere 77.5, 81.2, 82.2 and 84.3 days in same order. The highest milk yield and longest lactation period were obtained in summer group, the lowest milk yield and shortest lactation period vere in vinter group. Milk yields and lactation lengths vere ranged from 3653.9 to 6051.3 kg; from 271.0 to 310.3 days, among the years studied.