İlkokul öğrencilerinin yeme davranışlarının ve ebeveynlerin besleme tarzlarının çocukluk çağında görülen obeziteye etkisi
The effect of primary school students' eating behaviors and parents' feeding styles upon childhood obesity
- Tez No: 424605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu çalışma, ilkokul öğrencilerinin yeme davranışlarının ve ebeveynlerin besleme tarzlarının çocukluk çağında görülen obeziteye etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı-kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Eylül 2014-Mart 2015 tarihleri arasında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokullar arasından basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilen İnönü İlkokulu, İlhan Onat İlkokulu ve Mustafa Şık İlkokulunda bulunan 1201 öğrenci ve ebeveyni alınmıştır. Veriler, çocuk-ebeveyn sosyo-demografik veri toplama formu, çocukların yeme davranışları anketi ve ebeveynlerin besleme tarzı anketi ile toplanmıştır. Veriler, yüzdelik hesaplamalar, ortalama, çocukların obezite durumların değerlendirilmesinde ki-kare, spearman korelasyon analizi, pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın bulgularına göre, öğrencilerin daha çok 9 yaşında olduğu belirlenmiştir (%26.0). Çalışmaya katılan öğrencilerin % 52'si kız, %48'i ise erkektir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %16.9'u obezdir. Çalışma değişkenleri ile obezite durumları arasındaki ilişkiler göz önüne alınarak beş model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned in an attempt to determine the effect of primary school students' eating behaviors and parents' feeding styles upon childhood obesity. Method: This is a descriptive and cross-sectional study. The study included 1201 students and parents that were selected from İnönü Primary School, İlhan Onat Primary School and Mustafa Şık Primary School among the primary schools of İzmir Provincial Directorate for National Education via the simple random sampling method between September 2014-March 2015. The data were collected via the child-parent socio-demographic data collection form, questionnaire for children's eating behaviors and questionnaire for parents' feeding styles. The data were evaluated with percentage calculations, mean; and chi-square, Spearman correlation analysis, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis in evaluating the obesity of children. Findings: According to the findings of our study, it was determined that students were mainly 9 years old (26.0%). While 52% of students that participated in the study were female, 48% were male. 16.9% of students were obese. Five models were formed based on the relations between the study variables and obesity.