Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran hastaların yakınlarının acil serviste yaşanan şiddet olayları konusunda davranış-tutumları ve ilişkili faktörler
Attitudes and behaviors of patient's relatives, who admitted to emergency service of Duzce University Hospital, towards violence in emergency service and related factors
  1. Tez No: 424621
  2. Yazar: MEHMET ÇIKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Son yıllarda acil servislerde yaşanan şiddet olaylarında ciddi artış meydana gelmiştir. Bu çalışmada acil servislerde yaşanan şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin tespit edilip gerekli önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mart 2015-Ağustos 2015 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde yapılmıştır. Acil servise başvuran 383 hastanın yakınlarından bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra daha önceden hazırlanmış toplam 50 soruluk hastanın triyaj alan kodunu ve hasta yakınının sosyo-demografik özellikleri, şidddete maruziyeti, şiddet uygulama ve şiddet ile ilgili tutumunu sorgulayan anket yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Bulgular: Acil serviste bir sağlık personeline şiddet uygulayanların oranı %20,6 iken, şiddet en fazla triyaj alanında, daha çok sözel şiddet (%93,7) olarak en sık doktorlara uygulanmıştı (%68,3). Katılımcıların üçte biri (33,1) acil servis çalışanlarının şiddeti hak ettiğini düşünürken, acil servis personeline şiddet uygulayan katılımcıların %98,8'i şiddet uygulama konusunda kendini haklı bulmaktaydı. Acil servislerde ki sorunların şiddetle çözülebileceğine inananların oranı %17,1, yaşanan şiddet olaylarının önlenemeyeceğini düşünenlerin oranı %39,1 idi. Acil servis çalışanları tarafından şiddete maruz bırakılma ile acil servis personeline şiddet uygulama arasında anlamlı pozitif ilişki tespit edilirken (r=0.541; p=0.0001), katılımcıların %15,1'i acilde bir hastanın kaybedilmesi durumunda acil servis personelinin öldürülmesini haklı görüyordu. Eğitim düzeyi arttıkça şiddet uygulama oranlarının oranı düşerken, hastanın triyaj alan kodu, katılımcının cinsiyeti, ruhsatlı silaha sahip olma durumu, hastaya yakınlık durumu ve psikiyatrik rahatsızlığının olup olmaması ile acil serviste sağlık personeline şiddet uygulama arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Tartışma ve Sonuç: Acil servislerde yaşanan şiddet olayları son yıllarda ciddi bir problem haline gelmiştir. Yaşanan olayların önüne geçilebilmesi için şiddetin genel bir toplumsal problem olduğunun kabul edilerek, toplumun her kesiminden katılımcıların bu problemin çözümü için bir araya gelmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Violence targeting emergency department staff has significantly increased in recent years. It was aimed, in this study, to determine the required regulations to prevent violence in emergency departments, and make recommendations on these regulations. Materials and Methods: This study was conducted in Duzce University School of Medicine Emergency Department between March 2015 and August 2015. A questionnaire including 50 questions about the patient's triage code and the patient's relative's socio-demographic features, history of exposure to violence, and attitudes towards violence and using violence was applied to 383 patient relatives after taking informed consent. Results: The rate of persons who had committed violence against emergency department staff was 20.6 %. Violence was mostly committed in triage area, primarily in the form of verbal violence (93.7 %). And, the doctors was the most frequent group of victims of violence (68.3 %). One-third of respondents (33.1 %) believed that emergency department staff deserved the violence, and 98.8 % of respondents who had used violence against emergency department personnel consider their violent behavior was right. Seventeen point one percent of the respondents believed that all problems faced in the emergency departments can be solved with violence, and 39.1 % were thinking incidents of violence cannot be prevented. There was a significant positive relationship between exposure to violence by emergency department staff and committing violence against emergency department staff (r=0.541; p = 0.0001). Fifteen point one percent of the respondents stated that the emergency department staff deserve to be killed if a patient dies in the emergency department. Although it did not reach statistical significance as the level of education increased the rate of committing violence was decreased (p>0.05). There was not any statistically significant relationship between committing violence against emergency department staff and the patient's triage code, gender of the participant, having a registered gun, the degree of relationship to the patient, and having a psychiatric disorder (p>0.05). Discussion and Conclusion: Violence occurring in emergency departments became a very serious problem in recent years. In order to prevent incidents of violence, we have to accept that violence is a general social problem, and we, as the members of all segments of the society, should come together to solve the problem.