Künt toraks ve batın travmalı hastalarda cilt lezyonlarının intratorakal ve intraabdominal yaralanmalar açısından prediktif değeri
The predictive value of skin lesions for intrathoracic and intraabdominal injuries in patients with blunt thoracic and abdominal trauma
- Tez No: 990564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ŞENGÜLDÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmada, künt gövde travması sonrası değerlendirilen erişkin hastalarda toraks ve batın cilt lezyonlarının, toraks ve batın bilgisayarlı tomografisinde (BT) saptanan intratorasik ve intraabdominal organ yaralanmalarını öngörmedeki gücünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem Bu retrospektif ve tek merkezli gözlemsel çalışmaya, 01.06.2014–01.06.2024 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne künt toraks ve/veya batın travması ile başvuran, adli vaka olarak kaydedilen, 18 yaş ve üzeri ve başvuru sürecinde hem toraks hem de kontrastlı batın BT çekilmiş 1523 hasta dahil edildi. Demografik veriler, vital bulgular, travma mekanizması, travma bölgeleri, toraks ve batın cilt lezyonlarının varlığı ve anatomik lokalizasyonu ile BT bulguları hastane kayıtlarından geriye dönük olarak incelendi. Toraks ve batın için BT'de patolojik bulgu varlığı bağımlı değişken, cilt lezyonları ise bağımsız değişken olarak tanımlanarak tek değişkenli lojistik regresyon ve ROC analizleri yapıldı. Bulgular Çalışma popülasyonunun yaş medyanı 42 (27–59) yıl olup, hastaların %69,7'si erkektir. Travma mekanizmaları içinde en sık neden trafik kazası (%45,9), ardından basit düşme (%28,6) ve yüksekten düşme (%17,7) olarak saptandı. Hastaların %24,8'inde toraks BT'de, %10,6'sında batın BT'de en az bir patolojik bulgu mevcuttu. Toraks cildinde herhangi bir lezyon bulunan olgularda toraks BT'de patolojik bulgu oranı %52,6 iken, lezyon olmayanlarda %19,7 olup,“herhangi toraks cilt lezyonu”için odds oranı 4,52 (%95 GA, 3,38–6,04) ve AUC 0,615 bulundu. Batın cildinde herhangi bir lezyon olan hastalarda batın BT'de patolojik bulgu oranı %33,9 iken, lezyon olmayanlarda %7,6 olup,“herhangi batın cilt lezyonu”için odds oranı 6,22 (%95 GA, 4,28–9,06) ve AUC 0,639 olarak hesaplandı. Buna karşın, toraks ve batının anatomik alt bölgelerine ait bölgesel lezyon modellerinde AUC değerleri çoğunlukla 0,50–0,55 aralığında kalarak düşük ayırt edicilik gösterdi. v Sonuç Toraks ve batın cildinde travmaya bağlı herhangi bir lezyon varlığı, ilgili bölgede intratorasik ve intraabdominal yaralanma olasılığını anlamlı olarak artırmakta ve önemli bir klinik“uyarı işareti”sunmaktadır. Ancak hem tek değişkenli hem de ikili modellerde elde edilen AUC değerlerinin düşük–orta düzeyde kalması, cilt lezyonlarının tek başına güvenilir bir tarama veya dışlama aracı olarak kullanılamayacağını göstermektedir. Bu nedenle toraks ve batın cilt lezyonları, özellikle yüksek enerjili travma mekanizması ve çoklu travma varlığında, BT endikasyonunu güçlendiren yardımcı bir parametre olarak değerlendirilmelidir; görüntüleme kararı ise her zaman klinik tablo ve diğer bulgularla birlikte bütüncül olarak verilmelidir. Anahtar Kelimeler Künt travma; Cilt lezyonu; Toraks bilgisayarlı tomografi; Batın bilgisayarlı tomografi; İntratorasik yaralanma; İntraabdominal yaralanma.
Özet (Çeviri)
Aim To evaluate the predictive value of thoracic and abdominal cutaneous lesions for intrathoracic and intraabdominal injuries detected by computed tomography (CT) in adult patients with blunt torso trauma. Material and Methods This single-center, retrospective observational study included 1523 adult patients (≥18 years) who presented to the emergency department of Duzce University Hospital between June 1, 2014 and June 1, 2024 with blunt thoracic and/or abdominal trauma, were registered as forensic cases, and underwent both chest CT and contrast-enhanced abdominal CT. Demographics, vital signs, trauma mechanism and regions, presence and anatomical location of thoracic/abdominal skin lesions, and CT findings were retrieved from electronic records. The presence of any pathological finding on chest or abdominal CT was defined as the primary outcome. Each cutaneous region (present/absent) was analyzed as a binary predictor using univariable logistic regression, and discriminative performance was assessed by receiver operating characteristic (ROC) curves and area under the curve (AUC). Results The median age of the cohort was 42 (27–59) years, and 69.7% of patients were male. The most common mechanism of injury was traffic accident (45.9%), followed by simple fall (28.6%) and fall from height (17.7%). At least one thoracic CT abnormality was present in 24.8% of patients, and at least one abdominal CT abnormality in 10.6%. The presence of any thoracic skin lesion was associated with a significantly higher rate of thoracic CT pathology compared with no lesion (52.6% vs. 19.7%), with an odds ratio (OR) of 4.52 (95% CI, 3.38– 6.04) and an AUC of 0.615. Likewise, any abdominal skin lesion was associated with a higher rate of abdominal CT pathology (33.9% vs. 7.6%), with an OR of 6.22 (95% CI, 4.28–9.06) and an AUC of 0.639. In contrast, regional models based on specific thoracic and abdominal vii cutaneous zones yielded only low discriminative performance, with AUC values predominantly ranging between 0.50 and 0.55 Conclusion In adult patients with blunt torso trauma, the presence of thoracic or abdominal cutaneous lesions is strongly associated with intrathoracic and intraabdominal injuries on CT and should not be overlooked as a clinical warning sign. However, the low-to-moderate AUC values indicate that these lesions alone are insufficient as a reliable screening or exclusion tool. Thoracic and abdominal skin findings should therefore be interpreted as supportive risk markers that may strengthen the indication for CT—particularly in high-energy mechanisms and multi-region trauma—within an integrated assessment that also considers clinical, physiological and laboratory parameters. Key Words Blunt trauma; Cutaneous lesions; Chest CT; Abdominal CT; Intrathoracic injury; Intraabdominal injury.