0-18 yaş arası minör kafa travması nedeniyle acil servise başvuran hastaların araştırılması
Evaluation of patients aged 0-18 years admitted to emergency department with minor head trauma
- Tez No: 471451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERUZA TURAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde artan acil servis başvurularının beraberinde kafa travmalı hastaların sıklığında da artış dikkat çekmektedir. Kafa travmalı hastalardaki artış beraberinde bilgisayarlı beyin tomografisi çekimindeki artışı da getirmektedir. Bu çalışmada spesifik olarak ele aldığımız 0-18 yaş minör kafa travmalı hastaların semptomlarından yola çıkarak Acil Servis hekimlerine tanı, takip ve prognoz ile ilgili yardımcı olabilecek veriler derlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2015 ile 01.01.2016 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş minör kafa travmalı 370 olgu çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmamız prospektif bir olgu kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Bilgisayarlı beyin tomografisi taramaları deneyimli bir radyolog tarafından yorumlanmış ve raporlar kaydedilmiştir. Veriler SPSS v 15.0 analiz programı ile değerlendirildi. Bulgular: 0-18 yaş arası minör kafa travması ile acil servise başvuran hastalardan BBT çekim kararı verilenlerin hiçbirisinde cerrahi girişim gerekmemiştir. Hastaların küçük bir kısmında epidural hematom, lineer fraktür, pnömosefali, sütur ayrışması gibi hayatı tehdit edebilecek bulgular saptanmıştır. Baş ağrısı şikayetiyle başvuruların amnezi, bulantı-kusma, baş dönmesi gibi bulgulara göre daha sık görüldüğü saptanmıştır. Ek yaralanması olan hasta grubu ile ek yaralanması olmayan hasta grubu arasında anormal BBT bulguları açısından belirgin bir fark gözlenmemiştir. Sonuç: Kafa travması nedeniyle acil servise başvuran 0-18 yaş grubundaki hastalara BBT çekilmeden önce semptomları sorgulanmalı, Glasgow Koma Skoru hesaplanmalı ve ek yaralanma olup olmadığı belirlenmelidir. Aktif şikayeti olmayan ve Glasgow Koma Skalası skoru 15 olan hastalar, acil serviste bir süre gözlendikten sonra poliklinik kontrolüne gelmek üzere önerilerle taburcu edilebilir. Bu şekilde hem hastalar BBT'nin radyasyona bağlı yan etkilerinden korunmuş hem de tomografi çekimine bağlı ekstra maliyet azaltılmış olacaktır. Artan hasta sayısı ile birlikte 0-18 yaş minör kafa travmalı hastaların tanısında önemli bir yer tutan BBT'nin, kullanım sıklığı artmıştır. BBT, direkt grafiye oranla çok fazla radyasyon içerdiğinden, endikasyon dahilinde BBT çekilmesi ve hastaların malignite, radyasyon gibi yan etkilerden korunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PATIENTS AGED 0-18 YEARS ADMITTED TO EMERGENCY DEPARTMENT WITH MINOR HEAD TRAUMA Objectives: The frequency of admissions due to head trauma has significantly increased in parallel with atotal number of emergency department admissions in recent years. Increased number of patients with head trauma leads to an increase in the number of patients undergone computerised tomography. In this study, symptom-based data that can help emergency physicians in diagnosis, follow-up and prognosis of 0-18 years old minor head trauma patients have been gathered. Computed tomography (CT) scan, which plays a major role in the diagnosis of 0-18 years old patients with minor head trauma, has increased frequency of use together with increasing number of patients. Since brain CT contains too much radiation compared to X-ray, it is aimed to determine indications more clearly and to minimise radiation exposure and risks of associated malignancy and other side effects. Materials and Methods: Three hundred and seventy patients with minor head trauma aged between 0-18 years whoappliedtoDüzce UniversityResearchandPracticeHospitalEmergency Department between 01.01.2015 and 01.01.2016were included in thestudy. Ourstudywas designed as a prospectivecase-controlstudy. Computerized brain tomography scans of the patients were interpreted by an experienced radiologist,and the reports were recorded. The data were evaluated with SPSS v15.0 analysis program. Results: No surgical procedure was needed in 0-18 years old patients with minor head trauma who applied to the emergency department and needed head CT. Life threatening conditions like an epidural hematoma, linear fracture, pneumocephalus, suture dissociation were seen in some of our patients. Complaint of headache was a more common symptom compared to symptoms like amnesia, nausea, vomiting and dizziness.There was no significant difference regarding abnormal head CT findings between the patient group with additional injury and the patient group without it. Conclusion: Before digital CT scan was performed in patients between 0-18 years old with minor head trauma, symptoms of the patient must be questioned, Glasgow coma scale (GCS) score must be calculated, and the existence of additional injuries must be examined. Patients without an active complaint and patients with GCS score of 15 may be discharged with recommendations and followed-up at outpatient basis. With this approach, patients will be protected from radiation-induced side effects of CT, and the extra cost of CT will be reduced.