Glokom hastalarında oküler kan akımının değerlendirilmesi
Evaluation of the ocular blood flow in glaucoma patients
- Tez No: 424623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Glokom hastalarında oküler kan akımı parametrelerinin renkli Doppler ultrasonografi (USG) ile değerlendirilerek sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve glokom etiyopatogenezine dair katkılar elde edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yaş ve cinsiyet dağılımları bakımından istatistiksel olarak farklı olmayan 30 primer açık açılı glokom (PAAG), 20 normal tansiyonlu glokom (NTG) ve 28 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 78 birey çalışmaya dahil edildi. Rutin oftalmolojik muayenelerinin ardından tüm bireylere renkli Doppler USG ile oftalmik arter (OA), santral retinal arter (SRA), kısa arka siliyer arterlerden (KASA) pik sistolik hız (PSH), end diyastolik hız (EDH) ve rezistif indeks (RI) ölçümleri yapıldı. Sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: OA'daki PSH değerlerinin NTG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı (p=0.028) ve PAAG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı (p=0.026) saptanmıştır. SRA'daki RI değerleri PAAG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0.039). KASA'daki PSH değerleri PAAG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparing the ocular blood flow parametres of glaucoma patients and healthy individuals with color doppler ultrasound and obtaining contribution to glaucoma ethiopathogenesis. Materials and Methods: 30 patients with primary open angle glaucoma (POAG), 20 patients with normal tension glaucoma (NTG) and a control group that consisted of 28 healthy individuals, in total 78 subjects with no statistical difference in age or gender were included in the study. After the routine opthomologic examintaions, peak systolic velocity (PCV), end diastolic velocity (EDV) and resistive index (RI) were mesaured by examining the opthalmologic artery (OA), central retinal artery (CRA), posterior short ciliary artery (PSCA) with color doppler ultrasound. Results were compared between groups. Results: PSV values of the OA in the NTG group decrased siginificantly compared to the control group (p=0.028) and in the POAG group, decreased significantly compared to the control group (p=0.026). RI values of the CRA in the POAG group were found significantly higher than the control group (p=0.039). PCV values of the SPCA in the POAG group were found significantly lower than the control group (p=0.005).