Farklı glokom tiplerinde oküler puls amplitüdüne (OPA) diyabet ve hipertansiyonun etkisinin araştırılması ve OPA'nın oküler biyometrik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
To investigate the effect of diabetes and hypertension on opa values measured with dct in patients with different types of glaucoma and evaluate the relation between opa and ocular biometric parameters
- Tez No: 230426
- Danışmanlar: PROF. DR. G. ERTUĞRUL MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Oküler pulse amplitüdü (OPA) sistolik ve diyastolik göz içi basıncı (G?B)değerleri arasındaki farktır. OPA, gözdeki kan akımına ve G?B değerlerindekidalgalanmalara bağlıdır. OPA değisimleri optik sinir üzerinde meydana gelebilecekiskemik hasar hakkında bilgi verebilir. Bu çalısmada farklı glokom tiplerindedinamik kontur tonometre (DKT) ile ölçülen OPA'ya diyabet ve hipertansiyonunetkisi arastırıldı ve OPA'nın G?B, korneal kurvatür (KK), santral kornea kalınlığı(SKK), ön kamara derinliği (ÖKD) ve aksiyal uzunlukla (AU) olan iliskisideğerlendirildi.Gereç ve yöntem: Çalısmaya yalnız glokomu olan hastalardan olusan Grup 1'de 50PAAG, 10 PXG ve 10 OHT olmak üzere toplam 70 göz, glokomla birlikte diyabetiolan hastalardan olusan Grup 2'de 52 PAAG, 10 PXG ve 10 OHT olmak üzeretoplam 72 göz, glokomla birlikte hipertansiyonu olan hastalardan olusan Grup 3'te50 PAAG, 12 PXG ve 10 OHT olmak üzere toplam 72 göz, glokomla birlikte diyabetve hipertansiyonu olan hastalardan olusan Grup 4'te 50 PAAG, 10 PXG ve 10 OHTolmak üzere 70 göz ve sağlıklı bireylerden olusan Grup 5'te 210 göz dahil edildi.Bütün gruplarda görme keskinliği, biyomikroskopik ön segment ve fundusmuayenesi yapıldı. DKT ile G?B ve OPA, otorefraktometre ile KK, ultrasonikpakimetre ile SSK ve A scan ultrasonografi ile ÖKD ve AU ölçümü yapıldı.?statistiksel analizler için Anova tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyonanalizi kullanıldı.Bulgular: Ortalama OPA değeri Grup 5'te 3,05±0,61 mmHg ile diğer dört gruptananlamlı olarak yüksekti (F=15,220 ve p=0,000). Glokom tiplerine göre OPAdeğerlendirildiğinde Grup 1' de OHT'de anlamlı olarak yüksekken (F=15,117 vep=0,000) diğer gruplarda anlamlı bir farklılık saptanmadı. Cinsiyet, SKK ve ÖKD ileOPA değerleri arasında herhangi bir korelasyon tespit edilmedi (Sırasıyla Kikare=0,012 ve p=0,913, r=0,058 ve p=0,201, r=0,003 ve p=0,951). G?B ile OPAarasında pozitif bir korelasyon saptandı (r=0,175 ve p=0,000). Yas, c/d oranı,kullanılan antiglokomatöz ilaç sayısı KK ve AU ile OPA arasında negatif birkorelasyon saptandı (sırasıyla r=- 0,277 ve p=0,000, r=-0,545 ve p=0,000, r= -0,397ve p=0,000, r= -0,277 ve p=0,000 ve r= - 0,441 ve p= 0,000).Sonuç : OPA göze gelen kan akımının bir yansıması olup koroid perfüzyonunundolaylı ölçütüdür. OPA diyabet ve/veya hipertansiyonu olsun ya da olmasın glokomhastalarında sağlıklı bireylerden düsüktür. Glokomla birlikte diyabet ve/veyahipertansiyonun olması glokom hastalarında OPA'da ilave bir düsmegöstermemektedir. OPA OHT'de PAAG ve PXG'ye göre daha yüksektir. OHT'lihastalarda OPA'nın yüksek olması retina gangliyon hücrelerinin iskemidenkorunmasını amaçlayan bir savunma mekanizması sonucu koroidin kan akımıartısına bağlı olabilir. DKT ile ölçülen OPA değeri ile cinsiyet, SKK ve ÖKDarasında bir korelasyon bulunmamaktadır. OPA G?B ile pozitif korelasyongösterirken yas, c/d oranı, antiglokomatöz ilaç sayısı, KK ve AU ile negatifkorelasyon gösterir.. OPAAnahtar kelimeler : Paskal dinamik kontur tonometre, oküler puls amplitüdü,glokom, diyabet, hipertansiyon, santral kornea kalınlığı, korneal kurvatür, ön kamaraderinliği, aksiyal uzunluk
Özet (Çeviri)
Aim : Ocular pulse amplitude (OPA) is the difference between the intraocularpressures (IOP) during systolic and diastolic phases. OPA depends on thefluctuations of ocular perfusion and IOP?s values. The changes of OPA may precludethe damage on optic nerve. In current study the effect of diabetes and hypertensionon OPA using dynamic contour tonometer (DCT) in patients with different types ofglaucoma was investigated and the relation between OPA and IOP, corneal curvature(CC), central corneal thickness (CCT), anterior chamber depth (ACD) and axiallength (AXL) was evaluated.Materials and Method: In Group 1, which consisted of patients with galaucoma, 50POAG, 10 PXG and 10 OHT and totally 70 eyes were included. In Group 2 whichconsisted of patients with glaucoma and diabetes, 52 POAG, 10 PXG and 10 OHTand totally 72 eyes were included. In Group 3, which consisted of patients withglaucoma and hypertension, 50 POAG, 12 PXG and 10 OHT and totally 72 eyeswere included. In Group 4, which consisted of patients with glaucoma, diabetes andhypertension, 50 POAG, 10 PXG and 10 OHT and totally 70 eyes were included. Ingroup 5 which consisted of healthy patients 210 eyes were included. All groups wentunder examination including best corrected visual acuity, slit lamp anterior segmentand fundus examination. IOP and OPA were measured using DCT. CC wasmeasured using autorefractometry. CCT was determined with ultrasonograpicpachymeter and ACD and AXL were measured with A-scan ultrasonograpy. Oneway Anova test and Pearson correlation analysis were used for statistical analyses.Results: Mean OPA value in the Group 5 (3,05±0,61 mmHg ) was significantlyhigher than the other four groups (F=15,220 and p=0,000). When assessed withinglaucoma types, OPA was significantly higher in OHT in Group 1 (F=15,117 andp=0,000) but no difference was observed between the other three groups. There wasno correlation between OPA and sex, CCT and ACD (Chi- square=0,012 andp=0,913, r=0,058 and p=0,201, r=0,003 and p=0,951 respectively). A positivecorrelation was found between OPA and IOP (r=0,175 and p=0,000). A negativecorrelation was found between OPA and age, c/d ratio, number of usedantiglaucomatous drugs, CC and AXL (r=- 0,277 and p=0,000, r=-0,545 andp=0,000, r= -0,397 and p=0,000, r= -0,277 and p=0,000, r= - 0,441 and p= 0,000respectively).Conclusion : OPA is a reflection of ocular blood flow and an indirect value ofchoroidal perfusion. When compared with healthy controls OPA is reduced inglaucoma patients with or without diabetes and/or hypertension. OPA value is notfurther reduced in glaucoma patients with the co-existence of diabetes orhypertension. OPA is higher in OHT than POAG and PXG. The increased OPAvalues may be a defense mechanism that increases choroidal blood flow in OHTpatients to protect retina ganglion cells against the ischemic damage. There is norelation between OPA and sex, CCT and ACD. OPA is positively correlated withIOP and negatively correlated with age, c/d ratio, number of used antiglaucomatousdrugs, CC and AXL.Key Words : Pascal dynamic contour tonometer, ocular pulse amplitude, glaucoma,diabetes, hypertension, central corneal thickness, corneal curvature, anterior chamberdepth, axial lengt