Deneysel akut miyokard infarktüsü modelinde borik asit kullanımı ve omega-3 yağ asidi tüketiminin miyokard dokusu üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effect of boric acid and omega-3 fatty acid in model of acute miocardial infarction changes in myocardial rats
- Tez No: 424631
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KANBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Kardiyoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada mortalite ve morbidite nedenlerinin içerisinde ilk sırada yer alan iskemik kalp hastalığı, sıklıkla koroner arterlerin ateromatöz plakla daralması veya tıkanması sonucu meydana gelir ve bu nedenle koroner arter hastalığı olarak isimlendirilir. Kardiyovasküler hastalıklar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen ölümlerin başlıca sebeplerinden birisidir. Kardiyovasküler hastalıklar içinde en sık görüleni miyokard infarktüsü (MI)'dür. MI, yetersiz doku perfüzyonundan kaynaklanan uzamış iskemi sonucu meydana gelen geri dönüşümsüz miyokard hücre hasarı ve nekrozudur. Çalışmamızda Spraque-Dawley cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar Kontrol, MI, MI+Borik asit, MI+Omega-3 ve MI+Borik asit+Omega-3 grubu olmak üzere 10'ar adet sıçandan oluşan 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 2 ml serum fizyolojik; Borik asit gruplarına 100 mg/kg/gün Borik asit ve Omega-3 gruplarına ise 800 mg/kg/gün Omega-3 28 gün süre ile gavaj yoluyla verildi. MI modeli için Borik asit ve/veya Omega-3 kullanımı uygulamasının son iki gününde (26. ve 27. Günde) İsoproterenol-HCl (ISO) 24 saat aralıklarla iki kez 200 mg/kg dozda subkutan olarak uygulandı. İkinci ISO dozundan 12 saat sonra sıçanlara anestezi uygulandı. Anestezi ile uyutulan sıçanlarda, spontan solunum altında, Bilgisayarlı Biopar Marka MP100 Model Veri değerlendirme ve Kayıt sistemi kullanılarak EKG ölçümleri yapıldı ve D-II kayıtları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Ischemic heart disease being the most common cause of the mortality and morbidity in worldwide commonly results from the occlusion or narrowing of the coronary arteries by atheromatous plaque and thus is named as coronary artery disease. Cardiovascular disease is the leading cause of death in developed and developing countries. Myocardial infarction (MI) is the most common form of the cardiovascular disease. MI is the irreversible myocardial cell damage and necrosis resulting from prolonged ischemia caused by inadequate tissue perfusion. Male Sprague Dawley rats were used in the present study. Rats were divided into 5 groups with 10 rats in each: control, MI, MI+Boric acid, MI+Omega-3 and MI+Boric acid+Omega-3 groups. Control rats were treated with 2 ml/day saline, boric acid-treated rats received 100 mg/kg/day Boric acid and Omega-3-treated rats received 800 mg/kg/day for 28 days by oral gavage. For the experimental MI model, 200 mg/kg izoproterenol-HCl (ISO) was administered subcutaneously two times with a 24-h interval in the last two days of the Boric acid and/or Omega-3 treatments. Twelve hours after the second dose of ISO, general anesthesia was induced. Under general anesthesia and spontaneous respiration, ECG recordings were obtained by using a computerized data recording and analysis system (MP100, Biopar) and D-II recordings were used in the analysis.