Sağlıklı bireylerde Pneumocystis jirovecii kolonizasyonun araştırılması
Investigation of Pneumocystis jirovecii colonization in healthy idividuals
  1. Tez No: 424630
  2. Yazar: IMAN QORAAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pneumocystis jirovecii immundüşkün hastalarda interstisyel pneumoni (PCP) etkeni olan atipik bir mantardır. Bununla birlikte, hastalarda ve sağlıklı bireylerde asemptomatik alt solunum yolu kolonizasyonu da yapabilmektedir. Kolonize bireyler P.jirovecii için hem rezervuar hem de duyarlı hastalara bulaşta enfeksiyon kaynağı rolü oynayabilmektedir. Pneumocystis enfeksiyonlarının tanısında altın standart yöntem, geleneksel boyalarla veya işaretli özgül antikorların yer aldığı direkt floresan antikor (DFA) testleri ile Pneumocystis kist ve/veya trofozoitlerinin hasta örneklerinde gösterilmesidir. Ancak, özellikle düşük parazit yükünün söz konusu olduğu kolonize bireylerde moleküler yöntemlerin daha uygun olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda, PCP açısından sağlık çalışan ve sağlık çalışan olmayan bireylerde P.jirovecii kolonizasyonu sıklığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Sağlk çalışanları, sağlık çalışan olmayan gönüller ve immünüşkün gönüllülerden oluşan 250 gönüllüden ağız çalkantı suyu ve nazal sürüntü örnekleri toplanmış ve real-time PCR yöntemi ile P.jirovecii MSG geni araştırılmıştır. Ayrıca, PCR ile P.jirovecii pozitif saptanan örnekler DFA testi ile değerlendirilmiştir. P.jirovecii kolonizasyon oranı tüm çalışma grubunda %22.8 bulunmuş olup, sağlık çalışanları, sağlık çalışan olmayan erişkinleri ve immündüşkün hastalarda ayrı olarak değerlendirildiğinde sırasıyla %22, %21 ve %28 oranları elde edilmiştir. P. jirovecii kolonizasyonu üzerine etkili olabilecek faktörlerin analizinde; cinsiyet, geçirilmiş solunum yolu enfeksiyonu, kronik hastalık varlığı, sigara ve alkol kullanımı, antibiyotik ve kemoterapi ilac kullanımı, sağlık çalışanın çalışma süresi ile P. jirovecii kolonizasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Pneumocystis jirovecii, is an atypical fungus that can cause interstitial pneumonia in most immunosuppressed patients. However, it could colonize the lower respiratory sistem of patients as well as healthy population. P.jirovecii colonized individuals could act as a major reservoir and would serve as a source of infection for susceptible subjects. The gold standard method for detection of P.jirovecii is staining trophozoites and cysts by conventional and immunoflorescence stains, though it can be diagnosed by different PCR methods. In colonized subjects, the load of organisms is usually low making it may be more appropriate for detection of Pnuemocystis colonization using PCR methods. The object of our study is to determine the of prevalence Pneumocystis jirovecii colonization in three different Pneumocytis jirovecii not infected population groups: Health care workers, general population and immunosuppressed volunteers using oropharyngeal and nasal swabs. All specimens were analysed by real time-PCR targetting P.jirovecii MSG gen. Positive samples were re-assessed using direct immunoflourescence method as the standard diagnostic method of P.jirovecii. Our results showed that a total of % 22 of the hospital workers, % 21 of general population and %28 of immunosuppressed volunteers are colonized with P.jirovecii.