Sinüs ogmentasyonunda hayvansal kaynaklı greftle beraber kullanılan hyalüronik matriksin etkinliğinin histomorfometrik olarak ve mikro bilgisayarlı tomografi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of hyaluronic matrix, used with xenograft, efficacy in sinus augmentation by histomorphometry and micro computed tomography
- Tez No: 424645
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sinüs ogmentasyonu, posterior maksiller alveoler bölgede dental implant cerrahisi için yeterli kemik yüksekliği olmadığı zaman uygulanan, başarısı kanıtlanmış bir yöntemdir. Bu prospektif, randomize, kontrollü klinik çalışmanın amacı; sinüs ogmentasyonunda at kaynaklı greftle beraber hyalüronik asit kaynaklı matriks kullanımının tek başına at kaynaklı greft kullanımı ile mikro Bilgisayarlı Tomografi ve histomorfometri aracılığıyla kıyaslanmasıdır. Çalışmaya dahil edilen 13 hastanın rastgele seçilen bir tarafı kontrol grubu olarak belirlenip bu bölgeye at kaynaklı greft, diğer tarafı ise test grubunda yer alıp bu kısma grefte ilave olarak hyalüronik matriks uygulandı. Ogmentasyondan sonra implant cerrahisi sırasında alınan kemik örnekleri önce mikro Bilgisayarlı Tomografi ile sonrasında histomorfometrik olarak yeni kemik yüzdesi, greft yüzdesi, yumuşak doku yüzdesi, yeni kemiğin grilik derecesi, greftin grilik derecesi ve structural model indeks açısından incelendi. Test grubunda bekleme süresi ortalama 4.13±0.23 ay olup yeni kemik yüzdesi; yeni kemiğin, greftin grilik derecesi ve structural model indeks test grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek değerler gösterdi. Çalışmamızın sonuçları hasta konforu açısından 4 ay gibi kısa bir sürede hyalüronik matriksin sinüs ogmentasyonunda kullanımıyla osteoindüktif etki elde edilebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Sinus augmentation is a predictable method when alveolar bone height is not sufficient for dental implant placement in posterior maxillary alveolar region. The aim of this prospective, randomized, controlled clinical study is comparison of hyaluronic acid originated matrix and equine derived xenograft with only xenograft use in sinus augmentation by micro computed tomography and histomorphometry. 13 patient included in the study had one maxillary sinus region randomized chosen as control group and grafted with only xenograft; the other region as test group grafted with hyaluronic matrix and xenograft. Bone biopsies taken after sinus augmentation, during dental implant placement were analyzed for percent of newly formed bone, residuel graft, connective tissue, gray value of newly formed bone and graft, structural model index by micro computed tomography and later histomorphometry. As healing period is mean 4.13±0.23 month for test group; newly formed bone percent, gray value of newly formed bone and graft, structural model index showed statistically significant high values for hyaluronic matrix group than control group. This study concluded that as patient comfort is a big matter, hyaluronic matrix usage in sinus augmentation may show osteoinductive effect in a short time like 4 month.