Dört farklı kök kanal dolgu patının dentin tübül penetrasyonu yönünden değerlendirilmesi: Konfokal mikroskobik çalışma
Evaluation of dentinal tubul penetration of four endodontic sealers: A confocal microscop study
  1. Tez No: 424644
  2. Yazar: AHMET KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖMER GÖRDUYSUS, DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR UYANIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada dört farklı endodontik patın; MTA Fillapex, iRoot SP, AH Plus ve MetaSeal'ın dentin tübül penetrasyon derinliği, penetrasyon alanı ve kanal çevresine olan penetrasyon yüzdesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada çekilmiş 40 adet tek köklü insan dişi kullanılmıştır. Kökler belirli bir uzunluğa standardize edilerek kron kısımları uzaklaştırılmıştır. Kemomekanik preparasyonda mtwo rotary sistemler kullanılmıştır. İrrigasyon solüsyonları olarak %2.5 oranında sodyum hipoklorit ve smear tabakasını uzaklaştırmak amacıyla %17 EDTA kullanılmıştır. Dişler 4 gruba ayrılıp (n=10) her bir grup bu patlardan biri ile doldurulacaktır. Patlar, obturasyondan önce, floresan görüntü sağlamak amacıyla %0.1 oranında Rodamin B ile işaretlenmiştir. Kanal dolgusu tamamlandıktan sonra patların sertleşmesi beklenmiş, sertleşmeden sonra kanalların orta üçlüsünden 1 mm kalınlığında horizontal kesitler alınmıştır. Örnekler CLSM (Confocal Laser Scanning Mikroskop) ile görüntülenmiştir. Dentin tübül penetrasyon derinliği, penetrasyon yüzdesi ve penetrasyon alanı dijital ortamda hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; One Way Anova ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı Elde edilen sonuçlarda, dört pat birbirinden farklı sonuçlar verse de, gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the penetration of four different endodontic sealers into radicular dentinal tubules via confocal microscopy. Forty single-rooted teeth prepared using Mtwo rotary files and 2.5% sodium hypochlorite (NaOCl) and 17% EDTA were used as irrigation solutions. Teeth were allocated into four groups, containing 10 teeth in each group. Before the obturation, sealers labeled with 0.1% Rhodamine B. After that, teeth were obturated with MTA Fillapex, iRoot SP, AH Plus and MetaSeal sealers and gutta percha as the core material. The teeth were sectioned horizontally and examined under confocal microscope to determine the depth of penetration, penetration area and percentage of penetration of the sealers into the dentinal tubules. Data analysed with one-way ANOVA and Kruskal Wallis tests and showed that there was no significant difference in dentinal tubule penetration of sealers between the experimental groups.