Dikkat ve koordinasyon çalışmalarının anaerobik yorgunluk altındaki dikkat, el-göz koordinasyonu ve reaksiyon süresi performansına etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of attention and coordination exercises on attention, reaction time and eye-hand coordination performance under anaerobic fatigue
  1. Tez No: 424669
  2. Yazar: ÖZER MERDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı anaerobik yorgunluğun dikkat, el göz koordinasyonu ve reaksiyon süresi performansına etkisini tespit etmek ve sekiz haftalık dikkat ve koordinasyon antrenman programının, hem dinlenik hem de yorgunluk durumunda bu değişkenlere etkisini belirlemektir. Araştırmaya, BESYO öğrencisi olan deney grubunda 13, kontrol grubunda da 13 olmak üzere toplam 26 erkek öğrenci katılmıştır. Haftada 3 gün ve 15-20 dakika olmak üzere, toplam 24 seanslık dikkat ve koordinasyon egzersizleri deney grubuna uygulanmıştır. Araştırma öncesinde katılımcıların antropometrik özellikleri incelenmiş sonrasında dikkat, el-göz koordinasyonu ve reaksiyon süresi özellikleri dinlenik ve anaerobik yorgunluk altında test edilmiştir. Anaerobik yorgunluk için Wingate Anaerobik Güç Testi (WAnT) kullanılmıştır. Testler, dikkat ve koordinasyon egzersizi programından sonra tekrar edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; Cognitrone dikkat testi (COG) değişkeninde deney ve kontrol grubunda dinlenik ve yorgun durumlar arasında anlamlı fark olduğu gözlemlenmiştir (p0,05). Antrenman programı sonrasında deney ve kontrol grubunda dinlenik ve yorgun durumlarda reaksiyon süresi değişkeninde anlamlı bir farka rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of present study is to examine the effects of attention, and coordination exercise program on attention, eye-hand coordination and reaction time performance in the case of anaerobic fatigue and resting state. In the study there were 26 boys of 18-22 years of age, 13 of whom were in the experiment group and 13 of whom were in the control group. The effect of attention and coordination exercise program was analyzed during 24 sessions 10 minute three times a week for experimental group. Before the research began, experimental and control groups were studied in terms their attention, their hand-eye coordination, reaction time of dominant-recessive hands, grid card performance in case of resting and anaerobic fatigue. In this study; Wingate Anaerobic Test WAnT was used for anaerobic fatigue. Testes were repeated after exercise program in case of resting and anaerobic fatigue. When examining the impact of fatigue on attention; in the Cognigtrone Attention test; It has been observed that there is a significant difference between resting and fatigue conditions in the experimental and control group (p0.05). In the control group; attention score variable has declined and mistake score variable were observed rising. p0.05). There was no significant difference in reaction time scores after the training program in exprerimental group and control group in both resting and fatigue conditions (p>0.05).