Multipl travmalı hastalarda sağlık hizmeti ilişkili infeksiyonlar; risk faktörleri, mortalite
- Tez No: 424670
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Politravma; birden fazla vücut alanı veya sistemde hasar meydana getiren kinetik, termal veya kimyasal enerjinin dokulara transferi sonucu oluşan yapısal doku hasarıdır. Günümüzde politravma 40 yaş altı sağlıklı grupta en önemli mortalite nedenidir. Ülkemiz nüfusunun %81,8'inin bu yaş grubunda yer aldığı düşünülürse, politravmatize hasta grubunun tedavi süreci daha da önem kazanmaktadır. Travma nedeniyle yoğun bakım ünitelerine yatan hastaların sıklıkla invaziv tanı ve destek uygulamalarına maruz kalmaları, altta yatan hastalıklarının ağırlıkları, uzun süre yoğun bakım ünitelerinde kalma ve zaman içinde geniş spektrumlu antibiyotiklerin fazla kullanılması sağlık hizmeti ile ilişkili infeksiyon (SHİİ) gelişmesine yol açar. Bu çalışma 13.11.2013 tarih ve 235 sayılı etik kurul kararı ile 01 Kasım 2013-31 Ekim 2014 tarihleri arasında 1 yıllık süre ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Üniteleri (AYBÜ)'nde (I-II ve III) yapılmıştır. Multipl travma nedeniyle 18 yaş üstü ve 48 saatini yoğun bakımda tamamlamış olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Sonuçlarda p değeri
Özet (Çeviri)
The polytrauma; is the structural tissue damage as a result of kinetic, thermal or chemical transfer of energy to tissue that damage on the more than one body area or system. Today, polytrauma is the most important cause of mortality in healthy groups under 40 years old. It is deemed that 81.8% of the population of our country is located in this age group, treatment process of the politraumatized patient group is more importance. Exposure of the patients admitted to the intensive care unit because of trauma to frequently invasive diagnostic and support applications, The severity of the underlying disease, long-term stay in intensive care units and overuse of broad-spectrum antibiotics over time lead to infection associated with heathcare. This study has been performed with date 13.11.2013 and numbered 235 ethics board decision in Mediterranean University Hospital intensive care units (ICUs I, II and III) at one year period between November 1, 2013 and October 31, 2014. The patients who have over 18 years of age and completed 48 hours in the intensive care unit due to multiple traumas were included in the study. SPSS 16.0 software was used for statistical analysis. P value of the result