Vitamin B12 eksikliği olan yetişkin hastalarda işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of hearing functions in adult patients with vitamin B12 deficiency
- Tez No: 424681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vitamin B12 nöronal integriti, myelinizasyonda rolü olan ve eksikliğinde demiyelinizasyon ve nöron dejenerasyonu ortaya çıkabilen bir durumdur. Toplumumuzda vitamin B12 eksikliği % 3 ile % 40 arasında görülmektedir. Çalışmamızda sık görülen bu durumun işitme fonksiyonları üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda iki grup kullanıldı. Birinci grupta vitamin B12 eksikliği tespit edilen ve başka ek bir biyokimyasal patoloji olmayan 18-58 yaşları arasında 30 gönüllü birey seçildi. İkinci grup ise kontrol grubu olarak vitamin B12 eksikliği olmayan ve çalışma grubunda olduğu gibi başka ek bir biyokimyasal patolojisi de olmayan 24-43 yaşları arasında 30 gönüllü bireyi içerdi. Çalışmaya katılan tüm bireyler test öncesinde KBB muayenesinden geçirildi. Sonrasında sağlıklı işitmeye ve orta kulak basıncına sahip olduklarını tespit etmek amacıyla saf ses odyometri ve timpanometri yapıldı. Sağlıklı sonuçlara sahip olan bireylerden DPOAE ile frekans sinyal gürültü oranı (signal-noise ratio SNR) değerleri alındı. Çalışma grubundaki bireylere 2 ay süren vitamin B12 tedavilerinin ardından tekrar saf ses odyometri, timpanometri ve DPOAE testleri uygulandı. Vitamin B12 eksikliği varken alınan SNR değerleri kontrol grubunun SNR değerleri ile karşılaştırıldığında 2157 ve 2560 Hz frekanslarında kontrol grubunun SNR değerlerinin tedavi öncesi değerlerine göre anlamlı şekilde yüksek olduğu gözlendi. Elde edilen verilere göre vitamin B12 eksikliği varken alınan DPOAE SNR değerleri eksikliğin tedavisinin ardından alınan verilere göre 2157, 2560 ve 3042 Hz frekanslarında istatiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük bulundu. En son olarak çalışma grubunun vitamin B12 tedavisi sonrası değerleri ile kontrol grubunun SNR değerleri karşılaştırıldı ve aralarında anlamlı bir fark görülmedi. Çalışma ile vitamin B12 eksikliğinin işitme fonksiyonları üzerinde etkili olabileceği görüldü. İşitme kaybı olan bireylerde altta yatan bir sebebin de vitamin B12 eksikliği olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Vitamin B12 has roles in nerve integrity and myelinization and its deficiency may lead to demyelinization and neuronal degeneration. The vitamin B12 deficiency Vitamin B12 deficiency is seen in between 3% and 40% of people in our society. Thus we aimed to investigate whether this common condition has an effect on hearing functions. Two groups were used in our study. In the experimental group, we selected 30 volunteers between 18 and 58 years of age who had a vitamin B12 deficiency, but with no additional biochemical pathology. In the control group, we selected 30 volunteers between 24 and 43 years of age who didn't have any vitamin B12 deficiency or any additional biochemical pathology. All individuals participating in the study were subjected to an ENT examination before the test. After the initial examination, pure tone audiometry and tympanometry tests were conducted in order to determine that they have healthy hearing and correct middle ear pressure. Signal-noise ratio (SNR) values were obtained by using DPOAE tests with the individuals who had healthy results. When we compared the SNR values of the control group with the experimental group that had B12 deficiency, in 2157 and 2560 Hz frequency, the SNR values were found to be significantly higher than the values before the treatment. After 2 months of vitamin B12 treatment for individuals in the experimental group, the pure tone audiometry, tympanometry and DPOAE tests were conducted again. According to the data gathered, DPOAE SNR values were found to be significantly lower in 2157, 2560 and 3042 Hz. when experiencing vitamin B12 deficiency than the data received after treatment. Finally, the SNR values of the experimental group after treatment were compared with the control group and there was seen to be no significant difference between them. With this study, we have seen that vitamin B12 deficiency can have an effect on hearing functions and should be considered one of the possible underlying causes when diagnosing cases of hearing loss.