Deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında likopenin etkileri
The effects of lycopene on experimental renal ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 424680
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Likopenin, deneysel böbrek hasarı oluşturulan modellerin de içinde olduğu birçok çalışmada koruyucu ve tedavi edici etkilerinin olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda deneysel İR'nin sıçan böbreklerinde oluşturduğu hasarda, likopenin oksidatif hasar, nitrik oksit metabolizması, böbrek fonksiyonları ile histopatolojik değişiklikler üzerindeki koruyucu etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda kullanılan 300-350 g ağırlığında 32 adet erkek Sprague-Dawley sıçan, her grupta 8 sıçan olacak şekilde, Kontrol (K), Kontrol+Likopen (K+LK), İskemi/Reperfüzyon (İR) ve İskemi/Reperfüzyon+Likopen (İR+LK) grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Böbrek damarları diseksiyonla ayrılmadan 6., 5., 4., 3., 2. 1. günler ile 60 dk önce K ve İR gruplarına mısır yağı, K+LK ve İR+LK gruplarına 10 mg/kg dozunda likopen gavaj yolu ile verildi. İR grubu ve İR+LK grubundaki sıçanlara 60 dk iskemi ve 24 saat reperfüzyon uygulandı. Yirmidört saatlik idrarları toplandıktan sonra anestezi altında kanları ve böbrekleri alınarak sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
It has been reported that lycopene has some protective and therapeutic effects in many studies as well as experimental kidney injury model. In this study, we aimed to investigate the protective effects of lycopene on oxidative damage, nitric oxide metabolism, kidney functions and histopathological changes in the experimental IR model. In this study we have used 32 male Sprague-Dawley rats in 300-350 grams of weights. The rats were divided into 4 groups (n=8) as Control (K), Control+Lycopene (K+LK), Ischemia/Reperfusion (IR) and Ischemia/Reperfusion+Lycopene (IR+LK). The Control and IR groups were just received corn oil and lycopene (10 mg/kg) was given to the K+LK and IR+LK groups just 6, 5, 4, 3, 2, 1 days or 60 minutes before the kidney vessels dissected off through the gavage. For the IR and IR+LK groups, 60 minutes ischemia and 24 hour reperfusion were applied. The rats were sacrificed under anaesthesia after 24 hours urine and blood collection and the kidney tissue was removed. In this study, we have found a significant increase in MDA levels in the K+LK group when it was compared to the K group.