Öğretmenlerin ses kalitelerinin günlük çalışma sürelerine göre etkilenmesinin elektroglottografi (EGG) ile değerlendirilmesi
Assessing the effects of daily working periods of teachers on their voice qualities via electroglottography (EGG)
  1. Tez No: 424703
  2. Yazar: NURTEN FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç ve Kapsam: Öğretmenler için ses birincil iş aracıdır. Öğretmenlerin günlük ders verme sürelerinin, konuşmaları ve ses yolları üzerine etkisi açıklığa kavuşmamıştır. Sese fazla yüklenilmesi ses rahatsızlıklarının oluşmasında ana risk kabul edilir ve yoğun ses kullanımı gerektiren meslekler için önemli bir meseledir. Çalışmamızda; akustik analiz MDVP parametreleri ile objektif, VHI puanları ve anket uygulaması ile subjektif olaraköğretmenlerin sessel davranış analizleri yapılmış ve günlük ses kullanım süreleri ile algılanan sessel kusurlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yöntemler: Prospektif randomize kesitsel çalışma olarak Ankara'da hizmet veren okullar ve dershanelerde görev yapan öğretmenlerde; anket uygulaması, subjektif ses şikayet sorgulaması Voice Handicap Index ve Elektroglottografi (Laryngograph Micro Processor, EGG-D400, Seri No:10425, Wallington UK) cihazı ve Laryngograph Speech Studio programı kullanılarak hastaların ses ölçümleri yapıldı. Deneklerin K.B.B. hekimi tarafından VLS (Video-laringo-stroboskopi) ile ses tellerinin muayenesi yapıldı. Sesini profesyonel olarak kullanmak zorunda olmayan normal popülasyon ile (eş zamanlı aynı yöntemler kullanılarak yapılan değerlendirmeler) karşılaştırıldı. Örneklem evreni; tam gün (günde 6-12 saat) ders anlatan 30 öğretmen ve yarım gün (1- 4 saat) ders anlatan 30 öğretmenden, kontrol grubu cinsiyet ve yaş eşlenik, diğer meslek grubu çalışanları 60 kişiden oluştu. Çalışmada elde edilen akustik analiz MDPV programının temel frekans (F0), %Jitter ve %Shimmer parametreleri ile VHI puanları ve anket verileri istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose and Scope: Voice is the primary means of work for teachers. The effect of teachers' daily lecturing periods on their speaking and vocal tracts is not clear. Using voice intensively is considered as the main risk of vocal disorders and it is an important issue for the professions that require intense voice usage. In this study; teachers' vocal behavioral analyses are done objectively by means of acoustic analysis MDPV parameters and subjectively by means of VHI scores and questionnaires, and the relationship between daily voice usage periods and perceived vocal flaws is investigated. Methods: As prospective randomized cross-sectional study; questionnaire, subjective voice handicap index (VHI), and voice measurements are done on the teachers working in the schools and private teaching institutions in Ankara, by using Electroglottography (Laryngograph, Micro Processor, EGG-D400, Serila Number: 10425, Wallington, UK) device and Laryngograph Speech Studio programme. Subjects' vocal cords are examined by anotorhinolaryngologist with VLS (Video-laryngo-stroboscopy). A comparison is done between the subjects and the population whodo not need to use their voice professionally (assessments that are done using the same methods synchronously). Sample population is composed of 30 teachers lecturing full-time (6-12 hours daily) and 30 teachers lecturing part-time (1-4 hours), and control group is composed of 60 people from other occupational group employees of sex and age matched. Fundamental frequency (F0), % Jitter and % Shimmer parameters of acoustic analysis MDPV programme that are obtained from the studyare compared with VHI scores and questionnaire data using statistical methods.