Normal işiten yetişkin bireylerde vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin 'level specific' Ce-Chirp uyaran ile eşik değerlendirmesi
Evaluation of vestibular evoked myogenic potentials with level specific Ce-Chirp stimulus in normal hearing adults
- Tez No: 424704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyellerin (SVEMP) yeni ve özel bir uyaran çeşidi olan Level Specific CE-Chirp ile değerlendirilmesidir. Normal işiten yetişkinlerde P13-N23 dalgasının eşik değerlerinin bu yeni uyaran ile kaydedilmesi; 500 Hz Darband Level Spesifik CE-Chirp uyaranı ile kaydedilen SVEMP cevaplarının, tone-burst ve klik uyaranlarla elde edilen cevaplar ile karşılaştırılması; Odyoloji alanında gerek klinik uygulamalarda, gerekse araştırma amacı ile alternatif bir yöntem olarak kullanılması planlanmıştır. SVEMP testi için sağlıklı ve normal işitmeye sahip olan bireylerden 25'i kadın 26'sı erkek olmak üzere toplam 51 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaşları 20 ile 40 yaş arasında değişmekte olup, bireylerin yaş ortalaması 26,02 olarak saptanmıştır. Çalışmamız için 500 Hz Darband Level Spesifik CE-Chirp uyaran kullanılmış ve 100 dB nHL şiddet seviyelerinden başlanarak P13-N23 eşik seviyeleri tespit edilmiştir. Değerlendirmeye alınan diğer parametreler ise; P13 ve N23 latans değerleri, P13-N23 interpeak latans farkı, P13 ve N23 amplitüd değerleri, P13-N23 interpeak amplitud değerleri ve P13-N23 amplitüd asimetri oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is fourfold; to evaluate Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (CVEMP) through a new and special form of stimuli, namely Level Specific CE-Chirp, to record peak latencies of P13-N23 among adults with normal hearing ability through Level Specific CE-Chirp, to compare CVEMP responses recorded using 500 Hz Narrowband Level Specific CE-Chirp to those obtained via tone-burst and click stimuli, and to propose this approach as an alternative method to be used in Audiology-related clinical applications and research. 51 participants (25 females) with normal hearing ability were included in the CVEMP test. The average age of the participants is 26.02 (ages range from 20 to 40). The study employed 500 Hz Narrow Band Level Specific CE-Chirp stimuli and recorded P13-N23 threshold levels beginning with an intensity level of 100dBnHL. The other parameters measured are the latencies of P13 and N23, P13-N23 interpeak latency, P13 and N23 amplitudes, P13-N23 interpeak amplitudes, and P13-N23 asymmetrical amplitudes.While the results reveal no statistically significant difference in latencies of P13 and N23 of right ear between female and male participants, the latencies of P13 and N23 of left ear were obtained with a significantly greater delay among females than among males (p < 0.05). There is no statistically significant relation between the latencies of P13 and N23 and participant age. Although all the participants responded at the intensity levels of 100, 95, and 90 dB nHL, response was obtained at the intensity levels of 85 dB nHL and 80 dB nHL in 42 and 18 participants, respectively. Based on the normative values of the latencies of P13 and N23, increases in latency period were observed as the stimuli intensity decreased. Also, P13 and N23 amplitudes and P13-N23 interpeak amplitudes were observed to go down as the threshold level decreased. Finally, a modest increase in P13-N23 asymmetrical amplitudes was noted as the stimuli intensity decreased.