Pankreas kanseri kök hücresinin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of pancreatic cancer stem cells
- Tez No: 424720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURADİYE ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kanser, günümüzde kardiyovasküler sisteme ait hastalıklardan sonra ölümlerin en sık ikinci nedenidir. Batı toplumlarında her üç kişiden birinde kanser görülmekte ve bu kişilerden beşte biri yaşamını yitirmektedir. Tanı ve tedavinin gelişmesi ile her yıl kanser vakası teşhisi daha da artmaktadır. Pankreas kanseri mortalitesi yüksek bir hastalıktır. 5 yıllık sağkalım %5'den az olup hastaların büyük bir kısmı bir yıldan daha kısa sürede kaybedilmektedir. Tedavisi en zor kanser türlerinden biri olup etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Ayrıca erken tanı için spesifik bir belirteci olmaması hastalığın geç evrelerde teşhis edilmesine sebep olmaktadır. Kök hücrede meydana gelen genetik ve epigenetik değişikler hücrenin invaziv ve metastatik özellik kazanarak kanser kök hücre (KKH) özelliği kazanmasına sebep olur. KKH tümörün etiyogenezinden ve tümör dokusu içindeki kanser hücrelerinin oluşumundan sorumludur. KKH, kendi-kendini yenileme, sınırsız çoğalma potansiyeline ve metastaz yeteneğine sahiptir. KKH'nın kanser hücresi oluşturma özelliği, kanser hücreleri ve KKH arasındaki genetik ve epigenetik farklılığa işaret etmektedir. Pankreas kanserinin tedavisindeki başarısızlıklar ve hastaların ölüm oranlarının yüksek olması dikkati KKH'lere çekmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla KKH'nın varlığı meme, beyin, prostat, yumurtalık ve pankreas kanserlerini kapsayan birçok solid tümör tiplerinde bildirilmiştir. Pankreas kanseri kök hücrelerinin varlığı ise ilk kez 2007 yılında Li ve arkadaşları tarafından bildirilmiştir. Fare xenograft modeli ile yaptıkları çalışmada, az sayıda olan CD44, CD24 ve epithelial-specific antigen (ESA) hücre yüzey markırlarını eksprese eden hücrelerin yüksek tümörijenik özelliğe sahip olduklarını saptamışlardır. Bu hücrelerin tümör oluşturma potansiyellerinin, tümörijenik özelliği olmayan hücrelere kıyasla 100 kat fazla olduğu gösterilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak çalışmamızda, pankreas kanserine ait AsPC-1 ve Capan-2 hücre hatlarında CD44, CD24 ve ESA biomarkırları kullanılarak KKH ve kanser hücresi izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen hücrelerin validasyonu morfolojik olarak, küre oluşum deneyi ve markır genlerin ekspresyonuna bakılarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is the second most common cause of death after cardiovascular related diseases. In Western societies, cancer is seen in one in every three people and of these, one in five will lose their life. Each year, along with diagnosis and treatment developments, the number of cancer diagnoses increases. Pancreatic cancer is a disease with a high mortality rate. The 5-year survival rate is less than 5% and a large number of these patients lose their lives in less than one year. It is one of the most difficult cancer types with no effective treatment method. Furthermore, since there is no specific indicator for early diagnosis the disease is diagnosed at late stages. Genetic and epigenetic changes in stem cells that lead to invasive and metastatic ability are what cause the development of the cancer stem cell (CSC) characteristic. KKH are responsible for the development of cancer cells in tumor tissue and a tumor's etiology. KKH have the characteristics of self-renewal, unlimited growth potential, and metastatic capacity. The ability of cancer stem cells to generate cancer cells is indicated by genetic and epigenetic differences between cancer cells and cancer stem cells. The lack of success in treatment of pancreas cancer and high rate of death among patients has turned attention to CSCs. In recent years, studies have shown the presence of CSCs in many solid tumor types including those of the breast, brain, prostate, ovaries and pancreas. The existence of cancer stem cells in pancreas cancer was first shown in 2007 by Li et al. Using a mouse xenograft model, they showed that a small number of cells expressing the surface markers CD44, CD24 and epithelial-specific antigen (ESA) had a high tumorigenic potential. The capacity of these cells to develop tumors was shown to be 100 times higher than that of cells without tumorigenic potential. Based on this data, in this study cancer stem cell and cancer cell isolation was carried out in pancreatic cancer cell lines AspC-1 and Capan-2 using the biomarkers CD44, CD24 and ESA. The isolated cells were then validated morphologically, as well as by sphere formation assay and analysis of the expression of marker genes.