Farklı kademelerde derse giren öğretmenlerde ses analizi
Sound analysis of teacher entered the class at different levels
- Tez No: 424725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sesini kullanarak mesleklerini icra eden profesyonel meslek gruplarında ses bozukluklarına sıkça rastlanmaktadır. Bu meslek gruplarından biri de öğretmenliktir. Ülkemizde öğretmenlerin ses problemleri ile ilgili yapılmış birçok araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmada farklı yaş gruplarına hitap eden öğretmenlerin ses analizleri, kontrol grubu akustik analiz parametreleri ile kıyaslanarak farklar ortaya konulmuştur. Ayrıca sigara kullanım durumu da dikkate alınarak, sigara kullanımının öğretmenlerin ses parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Materyal Metod:Bu tez çalışmasına 26-40 yaş arası, en az 4 yıllık mesleki geçmişi olan, 60 bayan öğretmen (10 anaokulu, 10 ilkokul, 10 ortaokul, 10 lise, 10 sigara kullanan lise öğretmeni) ve aynı yaş aralığında kontrol grubu olarak 10 çocuksuz ev hanımı katılmıştır. Çalışmada katılımcılara 2 saniye süre ile /a/, /e/, /i/ ünlüleri ve konuşma paterni olarak bu ünlü fonemlerin /b/ fonemi ile oluşturulmuş farklı bileşenleri söyletilmiştir. EGG cihazı ile sessiz bir ortamda ders öncesi alınan kayıtlar 3 ders sonrası tekrarlatılmıştır. Multi Dimensional Voice Programı (MDVP) ile yapılan analizinden shimmer ve jitter yüzdelikleri ve temel frekans (F0) değerleri elde edilmiştir. LPC analizi ile formantlar elde edilmiştir. İstatistiksel analizleri yapılarak farklı yaş gruplarına hitap eden öğretmenlerin ses parametrelerindeki farklar kontrol grubu ile kıyaslanmıştır. Sigara kullanan lise öğretmenleri ile kullanmayan lise öğretmenlerinin ses parametreleri de istatistiksel olarak analiz edilerek farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject: Voice disorders is mostly encountered in profession groups in which the individuals use their voice. One of these profession groups is the teachers. Many researches are avaliable in our country about teachers voice problem in this study. The voice analysis of the teachers who lecture different age groups and acoustic analysis group are compared and there become differencess. In addiation, considering the smoking on teachers voice parameters is researched. Material Metod: In this thesis, 60 female teachers between the ages of 26-40 and having at lease 4 years experience of teaching (10 preschool, 10 primary school, 10 secondary school, 10 high school, 10 smoking high school teacher) and 10 housewifes with no child at the same age range take place. In study, the participants are wanted to say the vowels /a/, /e/, /i/ with 2 seconds and the different components of these vowel phonems with the phonem /b/. with the EGG device, the sounds taken before the shift were retaken after the shift. In from analysis done with MDVP, shimmer and jitter percentiles and basic frequence values are obtained. Through the LPC analysis formants were obtained. By doing analysis istatistically. By doing the analysis statistically, the differences of the parameters of the teacher s who talk to different age groups were compared to high school group. Voice parameters of teacher's who smoke and who don't smoke were analyzed statistically and the differences were examined.