IQ'nun/zekanın 5-6 yaş çocuklarında alıcı dil ve ifade edici dil becerilerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of effect of IQ on receptive and expressive language abilities on children in 5-6 years
  1. Tez No: 424724
  2. Yazar: NURCAN ALPÜRAN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ŞERİFE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nurcan Alpüran Kocabıyık, IQ'nun alıcı dil ve ifade edici dil becerilerine etkisinin incelenmesi, Turgut Özal Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Odyoloji ve Konuşma bozuklukları Programı, Yüksek lisans Tezi, Ankara, 2015. Bu çalışmanın amacı; 5-6 yaş çocuklarında IQ'nun/Zekanın alıcı dil ve ifade edici dil becerilerine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmaya 5-6 yaşlarında Ankara, İstanbul, Çanakkale, Tokat illerinden 50 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar Standford Binet Zeka ölçeğiyle değerlendirilmiş ve bu değerlendirme sonucunda“normal zeka”,“parlak zeka”,“üstün zeka ve ”çok üstün zeka" IQ düzeylerine sahip çocuklar çalışmaya katılmıştır. Zeka değerlendirmesi yapılarak araştırmaya katılan çocukların alıcı dil ve ifade edici dil becerileri TEDİL (Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi) ile değerlendirilmiş ve IQ nun bu becerilere etkisi incelenmiştir. Ayrıca çocuk ve aile ile ilgili demografik form doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nurcan Alpüran Kocabıyık, Evoluation of effects of IQ/ Intelligence on receptive languages and expressive language with chindrenin 5-6 years, Turgut Ozal University, Health Sciences Instutition, Audiology and Speech Disorders Program, Master of Science Dissertation, Ankara 2015. Aim of current research is to evaluate effect of IQ/ıntelligence level on receptive and expressive languages with children in 5-6 years. In this case; Fifty children in 5-6 years are included in Ankara, Istanbul, Tokat, Canakkale in this research. Children are assessed with Standford Binet Intelligence Test and conclusion of this assessment; children who are labeled“average intellegence”,“high average intelligence”,“superior intelligence”and“gifted or very advanced intelligence”join this research. Children join this research by assessed with Standford Binet Intelligence Test, Receptive and expressive language abilities are assessed with TEDIL (Turkish Early Language Development Test) and effect of IQ/ Intelligence on these abilities is investigated. In addition to that, a demographic form is fulfilled by parents about children and parents.