Broca afazisinde ve sekonder apraksinin eşlik ettiği Broca afazisinde sözdizimsel çalkalamanın işlemlenmesi
Processing of syntactic scrambling in Broca's aphasia and Broca's aphasia with secondary apraxia
- Tez No: 424732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Kulak Burun ve Boğaz, Linguistics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, bugüne kadar afazi çalışmalarında ayırıcı tanısında çok fazla değinilmeyen bir olgu olan konuşma apraksisi ile pure Broca Afazisi arasında sözdizimsel işlemlemede oluşan farklılıkları araştırmaktır. Ek olarak her iki hastalık grubunun sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırması yapılacaktır Çalışmaya 18 yaş üstü 300 hasta ve 150 sağlıklı yetişkin dahil edilmiştir. Çalışmada yer alan hastalara Boston Afazi Bataryası ve apraksi tanısını kesinleştirmek için Non verbal Gesture Bataryası uygulanmıştır. 29 adet ilgi tümceciğinden oluşan resimler gösterilmiş ve uygulayıcı tarafından sorulan resmi göstermesi istenmiştir. Uygulayıcı yanıtları doğru veya yanlış olarak işaretlemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate differances of syntactic processing in Broca's aphasia and Broca's aphasia with secondary apraxia which has been ignored as a differantial diagnostic. Additionally, two disorders will be compared to health control group. 300 patients and 150 healthy individuals over 18 were included in the study. Boston Aphasia Battery and Non verbal Gesture Bataryası to define apraxia diagnosis were applied to patients. Pictures formed with 29 relative clause were represented and patients were asked to show the picture that tester asked. Tester signed replies as correct or incorrect.