Ankara'da çimlerde görülen yabancıotlar ve savaşımı
The Weeds of lawns in Ankara and their chemical control
- Tez No: 5745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA ÇİMLERDE GÖRÜLEN YABANCIOTLAR VE SAVAŞIMI Mehmet BATMAK Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Döç« Ur, Salih MADEN 1987, Sayfa : 51 Jüri î Doç. Dr. S. MADEN Prof. Dr. A» GÜİRCAH Prof. Dr. Ö. BAKIR Ankara'da bulunan 0,05-20 da arasında değişik“büyüklükle rd ek i 79 değişik çim alanda (Toplam 108 da) yapılan sürveyde, çimlerde 15 familyada 35 cinse bağlı 43 yabancıot türü tesbit edilmiştir. Bu yabancı otlardan Taraxacum officinale Web. $ 13,948, Trifolium spp. # 12,804 ve Plantago, spp. # 3 »252 yaygınlık oranlarıyla çimlerde en yaygın yabancıotlar olarak tesbit edilmiş, diğer yabancıotlar ise fc l'den az yaygınlık göstermişler,- dir. Önemli olarak görülen bu yabancı o t lar m, tesis ol-^'”5 muş çimlerdeki kimyasal mücadelesi amacıyla 2,4-D Amin (100 g/da), 2,4-D Amin +- Dicamba (80 4- 19 g/da karışım), Bromoxynil + MOPA (80 g/da), Bromoxynil 4- Mecoprop (150 g/da) ve Bromoxynil (45 g/da) denenmiş, 2,4-D Amin 4- Di camba karışımının, çimlerde Taraxacum officinale, Trifo lium spp., Plantago spp. ve Medicago sativa'ya, tek başı na 2,4-D Amin' in ise Taraxacum officinale ve Medicaco sa tiva'ya tavsiye edilebilecek düzeyde -etkili olduğu görül müştür. Çim alanlarda ve yakınında bulunabilen 18 süs bitkisine 2,4-DAmin (50 g/da) ve 2,4-D Amin 4- Dicamba (40 + 9,5 g/da) ilaçlarının etkileri denenmiş ve bu ilaç ların 10 süs bitkisinde değişik şiddetlerde zararlı ol duğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER î Yabancıotlar, Taraxacum officinale, Trifolium spp, Plantago spp, 2,4-D, Dicamba, Bromoxynil, MCPÂ.
Özet (Çeviri)
13, ABSTRACT Masters Thesis THE WEEDS OF LAWNS IN ANKARA AND THEIR CHEMICAL CONTROL Mehmet BATMAN Ankara Univerity Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Salih MADEN 1987, Page : 51 Jury : Assoc. Prof. Dr. S. MADEN Assoc. Prof. Dr. A. GÜRCAN Assoc. Prof. Dr. Ö. BAKIR Seventy nine lawn areas ranging between G, 05 to 20 da in size (Total 108 da) were surveyed an± ^3 weed species belonging to 35 genus in 15 fain.il i ? r -w* re detected in Ankara. Taraxacum officinale Web., rr -folium spp. and Plant ago spp. were the dominanting species ac cording tu their coverage which were 13,948 $. 12 r 604 ݰ and 3,252 $ respectively. Other weeds occurred at less than; 1 fo, For the chemical control of the above mentio nsT ned species occurred in established lawns, 2,4-D Âsine (100 g/da), 2,4-D Amine + Dicamba (80 -h 19 g/da), Bro- moxynil + MCPA (80 g/da), Bromoxynil + Mecoprop (150 g/da) and Bromoxynil (45 g/da) were tested. According the results 2,4-D Amine + Dicamba was efficient against Taraxacum officinale, Trifolium spp., Plant ago spp., Med i ca go sativa, and 2,4-D Amine was efficient itself against Taraxacum officinale and Medicago sativa. Effects of 2,4-D Amine (50 g/da) and 2,4-D Amine + Dicamba (40 + 9,5 g/da) against 18 ornamental plants in and near the lawns were tested and these two herbicides found to be harmful on 10 of them at varying degrees. KEY WORDS : Weeds, Taraxacum officinale, Trifolium spp., giant a go spp., 2, 4-D, Di camba, Bromox ynil, MCPA