Hafif ve orta derece sensorinöral işitme kayıplarında Türkçe matris testi kullanılarak konuşma anlaşılabilirlik düzeyinin işitme cihazlı ve işitme cihazsız sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the result of speech intelligibility level with and without the hearing aid in mild and moderate sensorineural loss using Turkish matrix test
- Tez No: 424735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gürültü, tüm frekans bandlarındaki seslerin karışımı olarak ortaya çıkmakta ve istenmeyen sesler olarak tanımlanmaktadır. Gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamadaki güçlük olması nedeniyle bireylerin iletişim problemleri ortaya çıkmaktadır. İşitsel sistemin aktivasyon fonksiyonel etkisi bireylerde gürültülü ortamlarda supresyon yaparak konuşma anlaşılırlığını kazanmasına izin vermektedir. Supresyonun olmayışı, efferent işitsel sistemin disfonksiyonunu gösteren patolojik bir bulgudur. Gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamadaki güçlük saf ses odyometrik bulgularını çok iyi yansıtmamaktadır. Bir hastanın sorununu daha iyi anlamak için, hastanın gürültülü ortamlardaki iletişim yeteneğini değerlendirmek gereklidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, konuşma anlaşılırlığını değerlendirmek için kelimeden daha çok cümle testlerinin kullanılması önerilmektedir. Türkçe Matris Testi, kendilerinden söz dizimsel kurallara uygun olarak rastgele cümleler oluşturulan ve bilinen on adet Türkçe isim, numara, sıfat, nesne ve fiil içeren sinyal gürültü oranını ve konuşma anlaşılırlığını değerlendiren bir test yöntemidir. Bu çalışmanın amacı; yaşla birlikte ortaya çıkan hafif ve orta derece sensorinöral işitme kayıplı hastalarda gürültüde Türkçe Matris testi kullanılarak işitme cihazı kullanmadan ve 3 ay kullanımından sonra konuşma anlaşılırlık düzeyinin sinyal gürültü oranına bağlı değişimini değerlendirmektir.Çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Odyoloji Anabilim dalına işitme şikayeti ile başvuran (yaş ortalamaları 43,52 ± 15,94) 29 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan tüm bireylere işitme anlaşılırlığını değerlendirmek için Türkçe Matris testi kullanılmıştır.İşitme kayıplı bireyler işitme cihazı olmaksızın ve 3 aylık işitme cihazı kullanımından sonra test edilmiştir. Cihaz kullanmaksızın bireylerin konuşma anlaşılırlık düzeyindeki sinyal gürültü değeri 15,11 ±10,90 dB ve cihaz kullanımından sonraki aynı gruptaki bireylerin sinyal gürültü değerleri 8,00 ±11,05 dB arasında istatiksel olarak bir fark bulunmuştur. Bireylerin cinsiyetleri arasında ilişki bulunmamıştır.Bireylerin işitme cihaz kullanımından sonra sinyal gürültü oranı ve konuşma anlaşılırlık skoru artmıştır. Türkçe Matris testinin işitme kayıplı bireylerde daha güvenilir bir test bataryası olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Noise is emerging as a mixture of all frequencies in the audio band and is defined as unwanted sound. Because of the difficulty in understanding speech individual communication problems arise in noisy environments. The effect of functional activation of the auditory system speech intelligibility by suppression allows individuals in noisy environments. In the absence of suppression, efferent auditory system dysfunction indicates pathological finding. The difficulty of understanding speech in noisy environments is notvery well reflected by pure-tone audiogram findings. To better understand a patient's problem, it is necessary to assess his or her communication ability in noisy environments. In recent studies, suggested the use of a test to assess speech intelligibility more than words is a sentence. The Turkish Matrix Test comprises a base matrix of ten well-known Turkish names, numbers, adjectives, objects, verbs, from which syntactically fixed sentences were randomly composed.The purpose of this study; Arise with age in mild and moderate sensorineural hearing loss the level of speech intelligibility the signal to noise ratio changes depending on to evaluate without hearing aid and with hearing aid after 3 months using Turkish Matrix Test in noise.In this Study, Department of Audiology, Hacettepe University Medical Faculty admitted with complaints of hearing (age avearage 43,52 ± 15,94) 29 individual included. All individuals who are involved in the study to assess the intelligibility of the Turkish Matrix Test was used to hearing. Individuals with hearing loss without hearing aid, and 3 months after using hearing aids were tested. The use of the without hearing aid in individuals the level of speech intelligibility the signal-to-noise value 15,11 ±10,90 dB and for same group after use of hearing aid individuals signal-to-noise value 8,00 ±11,05 dB.Between this two group was a statistically significant difference. There was no correlation between the gender of the individuals in the comparison. İndividuals after using the hearing aid signal – noise ratio and speech intelligibility score increased. Turkish Matrix test is more reliable in individuals with hearing loss can be used as a testing battery.