Diabetes mellitus hastalarında video head impulse test (vHIT) bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of video head impulse test (vHIT) findings in diabetes mellitus patients
- Tez No: 424737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diabates Mellitus'un vestibüler sistem üzerinde yarattığı etkiler ile ilgili literatürde farklı çalışmalar olmakla birlikte, vestibüler sensör organlar üzerinde yarattığı işlevsel etkiler ile ilgili detaylı değerlendirmelerin sayısı kısıtlıdır. Özellikle uzun süreli hiperglisemi nedeniyle doku ve organlarda ortaya çıkan hasarlar, oküler ve spinal bağlantıları ile hayati öneme sahip olan vestibüler sistem üzerinde de yıkıcı etkiler ortaya çıkarabilir. Çalışmamız vestibüler sistemin en önemli kısımlarından semisirküler kanalların değerlendirilmesinde kullanılan ve göreceli olarak yeni bir yöntem olan Video Head Impulse Test (vHIT) ile diabetes mellitus hastalarının semisirküler kanal işlevselliği açısından değerlendirilmesini hedeflemektedir.Söz konusu amaç doğrultusunda 30 diabetes mellitus tip 2 hastası ve 30 sağlıklı bireyden oluşan iki grup değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların odyolojik ve otolojik değerlendirmeleri gerçekleştirilmiş ve ardından Otometrics Impulse vHIT cihazı ile vestibüler açıdan incelenmişlerdir. vHIT ile her bir semisirküler kanalın vestibülo-oküler refleks (VOR) kazancı ve semisirküler kanalların arasındaki VOR kazanç asimetri değerleri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Değerlendirmeler neticesinde diabetes mellitus hastalarının posterior semisirküler kanal VOR kazançları ve anterior semisirküler kanal VOR kazanç asimetrilerinde sağlıklı bireylere göre gerilemeler gözlenmiştir. VOR kazançlarının düşmesi ve bilateral asimetrinin artması vestibülo-oküler refleks üzerinde bozucu etkiler olabileceğini düşündürmektedir. Bu açıdan çalışmamız literatürdeki benzer çalışmalar ile tutarlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
There are several researches conducted about the effects of diabetes mellitus on vestibular system in the literature, however detailed investigations regarding to functional effects on the vestibular end organs are limited. Hyperglycemia has some serious damaging effects on tissues and organs; and that destructive effect might take place in vestibular system which has a vital importance in life with spinal and ocular connections. Our research aims to evaluate semicircular canals of diabetes mellitus patients with a Video Head Impulse Test (vHIT) which is a relatively new method. With that aim we evaluated the diabetes mellitus patients (N=30) as a experimental group and healthy subjects (N=30) as a control group. Initially audiological and otological assessments of patients have been carried out and then patients evaluated with Otometrics Impulse vHIT device. Vestibulo-oculer reflex (VOR) gains of each semicircular canal and asymmetry between VOR gains of these canals were investigated and compared between groups. As a result, posterior semicircular canal VOR gains and anterior semicircular canal VOR gain asymmetries of diabetes mellitus patients found out to be worsen compared to healthy subjects. Reduced VOR gains and increased asymmetries between contralateral semicircular canals may be a sign of weakened VOR. Our findings are similar with the literature.