Tip 1 diyabetes mellitus tanılı erişkin hastalarda VHIT, C-VEMP, O-VEMP ile vestibüler sistem değerlendirilmesi
Vestibular system evaluation by VHIT, C-VEMP, O-VEMP in adult patients with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 661870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız tip 1 Diyabetes Mellitus (DM) tanılı erişkin hastalar ve kontrol grubu katılımcılarda VHIT, C-VEMP, O-VEMP testlerini karşılaştırarak, diyabetli hasta grubunda periferik vestibüler sistemin etkilenip etkilenmediğini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma 2020 yılında, 18-50 yaş arasındaki Başkent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran 21 kontrol grubu ve Endokrinoloji Bölümü'ne başvuran Tip 1 DM tanılı 20 hasta grubu katılımcısıyla Otoloji kliniğinde yürütüldü. Katılımcılara, detaylı Kulak Burun Boğaz muayenesinden sonra timpanometri, VHIT, C-VEMP, O-VEMP testleri yapıldı. Bulgular: Çalışma kapsamındaki 41 katılımcının 23'ü kadın, 18'i erkekti. Sağlıklı kontrol grubun yaş ortalaması 31,14±7,38, hasta grubunun yaş ortalaması ise 29,8±8,50 olarak hesaplanmıştır. Tip 1 DM hastalarının kontrol grubuyla C-VEMP P1, N1 latanslarını karşılaştırdığımızda hasta grubun P1 ve N1 latanslarında uzamış sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is comparing the VHIT, C-VEMP, O-VEMP tests of adult patients with type 1 diabetes mellitus (DM) and control group volunteers were examined whether the peripheral vestibular system is affected in the diabetic patient group. Methods: This study was conducted in the Otology clinic in 2020 with 21 control group who applied to Başkent University Department of Otorhinolaryngology and 20 patient group participants with Type 1 DM who applied to the Department of Endocrinology. After a detailed Ear Nose Throat examination, Tympanometry, VHIT, C-VEMP, O-VEMP tests were performed to all participants. Results: Of the 41 participants in the study, 23 were women and 18 were men. The average age of the healthy control group was 31,14±7,38 and the average age of the patient group was 29,8±8,50. When we compared C-VEMP P1, N1 latencies of type 1 DM patients with the control group, we obtained prolonged results in the P1 and N1 latencies of the patient group.