Obez hastalarda ekshale solunum havasında oksidatif stres beliteçleri ve inflamasyon markerlarının incelenmesi
Analysis of oxidative stress and inflammation markers in the exhaled breath condensate of obese patients
  1. Tez No: 424741
  2. Yazar: AYŞE SIRMA KARAKAŞ TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞRUL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmaya aşırı kilolu ve obez olan 18-60 yaş arası 50 hasta, 32 kontrol grubu dahil edildi. Hastalar DSÖ?nün belirlediği BMI obezite sınırlarına göre sınıflandırıldı. BMI?deki artışa göre OS ve inflamasyon markerları düzeylerinin değişimleri incelendi. Çalışmaya sigara içen, Tip 2 DM ve/veya astım tanısı almış olan, son bir ay içerisinde üst ve alt solunum yolu enfeksyonu geçiren hastalar dahil edilmedi. OS ürünlerinden 8-IP tayini için EIA yöntemi ile ELISA kitinde okuma yapıldı. MDA tayini için TBA ile reaksyonu sonucu oluşan rengin absorbans değerleri ölçüldü. KO enzimi aracılığı ile SOD aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. NO düzeyi Griess yöntemi ile çalışıldı ELISA kitinde okundu. TNF-? ölçümü solid faz sandviç ELISA yöntemi ile ölçüldü. 8-IP?ın solunum havasında yapılan ölçümlerinde bütün gruplar arasında artış olduğu ve istatistiksel olarak anlam içerdiğini gözlemledik. Kontrol(10.49±4.74), aşırı kilolu (12.10±9.15), obez (16.12±12.04), morbit obez (17.17±10.13).
Özet (Çeviri)
Fifty overweight and obese patients aged between 18-60 years and thirty-two control participiants were included in this study. Patients were classified according to the limits of BMI obesity determined by the WHO. Alterations in the levels of OS (oxidative stress) and inflammation markers were evaluated according to the increase in BMI. Smokers, patients diagnosed with type 2 DM (diabetes mellitus) and / or asthma, and patients who have had upper and lower respiratory tract infections in the previous month were excluded from the study. To determine the 8-Izoprostane (8-IP) OS product, an ELISA kit was performed by the EIA method. Absorbance values of the color formed by the reaction with TBA were measured for MDA determination. SOD activity was measured by spectrophotometric method via KO enzyme. NO level was measured by the Griess method, and determined by an ELISA kit. Measurement of TNF-? was done by solid-phase sandwich ELISA method. We observed an statistically significant increase among all groups for 8-Izoprostane respiratory levels in Control (10:49 ± 4.74), overweight (10.12 ± 9.15), obese (12.16 ± 4.12), morbid obese (17:17 ± 10:13).