Sağlık okur-yazarlığı ölçeğinin geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılması ve ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin ilaç uygulama hatalarına etkisinin belirlenmesi
Research on validity and reliability of health literacy activities test and identification of the effects of parents' levels of health literacy on mediacation errors
  1. Tez No: 424753
  2. Yazar: AYŞE TOPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şifa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Ebeveyn Sağlık Okuryazarlığı Aktivite Testi Kısa Formu'nun (The Further Shortened Parental Health Literacy Activities Test (Phlat-8)) Türk toplumunda geçerlilik ve güvenirliliğinin incelenmesi ve ebeveynlerin sağlık okuryazarlık düzeylerinin ilaç uygulama hatalarına etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada Ebeveyn Sağlık Okuryazarlığı Aktivite Testi Kısa Formu'nun geçerlilik ve güvenirliliği incelenmiştir. Örnekleme kriterlere uyan 40 ebeveyn alınmış, veriler Aralık 2014- Ocak 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kendall W analizi, Kuder Richardson 20 formülü ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İkinci aşamada örnekleme, rastgele seçilen 106 ebeveyn alınmış, veriler Şubat 2015-Mayıs 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi, Kruskal Wallis Testi ve T Testi kullanılmıştır. Ebeveyn Sağlık Okuryazarlığı Aktivite Testi Kısa Formu'nun iç tutarlılık kat sayısı Kuder-Richardson 20 formülü ile hesaplanmış ve alfa değeri KR-20=0.68 olarak belirlenmiştir. Alt ve üst grupta yer alan ebeveynlerin ölçek puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (U=4.500, p=0.000). Araştırmanın ikinci aşama verilerinde; çalışmaya katılan ebeveynlerin %69'u yeterli, %24'u sınırlı, %7'si yetersiz sağlık okuryazarlık düzeyine sahiptir. Ebeveynlerin %45.3'ü bebeklerine ilacı ölçekle, %34.9'u kaşıkla, %19.8'i şırınga ile içirdiklerini ifade etmişlerdir. Ebeveynlerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ile yaptıkları ilaç hataları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p=0.003). Ebeveyn Sağlık Okuryazarlığı Aktivite Testi Kısa Formu Türk toplumunda kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracıdır. Ebeveynlerin sahip oldukları sağlık okuryazarlık düzeyleri ile pediatrik ilaç uygulama hataları arasında bir ilişki vardır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the validity and reliability of the Further Shortened Parental Health Literacy Activities Test (PHLAT-8) in Turkish society, and to identify the effects of the levels of parents' health literacy on medication errors. This study was carried out in two phases. In the first phase, the validity and reliability of the Further Shortened Parental Health Literacy Activities Test (Phlat-8) was analyzed. The sample included randomly selected 40 parents, and data were collected between December, 2014 and January, 2015. To evaluate these data, Kendall W Analysis, Kuder-Richardson Formula 20, and Mann-Whitney U test were used. In the second phase, the sample included randomly selected 106 parents, and data were collected between March, 2015 and May, 2015. To evaluate the data, Kruskal-Wallis Test, Chi-Square Test, And Pearson Correlation analysis were used. The internal consistency of the Further Shortened Parental Health Literacy Activities Test (Phlat-8) was measured with Kuder-Richardson Formula 20, and the alpha value was KR-20=0.68. The difference between the point average of the parents who are in the subgroup and upper-group was statistically significant (U=4.500, p=0.000). Of all the parents who participated in the study, 69% have adequate; 24% have limited, and 7% have inadequate level of health literacy. 45.3% of the parents indicated that they gave the medication to their babies using medication cups, 34.9% using spoon, and 19,8% via oral syringe. In the study, there is a significant relation between parents' levels of health literacy and their medication errors (p=0.003). The Further Shortened Parental Health Literacy Activities Test (Phlat-8) is a valid and reliable test that can be used in Turkish society. There is a relation between parents' levels of health literacy and pediatric medication errors.