Mekonyum boyalı yenidoğanlarda stress markerı olarak NT-proBNP düzeyi
  1. Tez No: 424778
  2. Yazar: ALİ ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞİLFELER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
NT-proBNP son zamanlarda tanımlanmış olmasına karşın, potansiyel klinik öneme sahip bir markerdır. Kardiyovasküler fizyolojideki rolü ve önemli özelliklerinden dolayı NT-proBNP, kardiyovasküler hastalıkların tanısı, tedaviye yanıtın ve prognozun değerlendirilmesinde yeni bir belirleyicidir. Kardiyovasküler hastalıklar dışında sınırlı kullanım alanı mevcuttur.Bizim yaptığımız prospektif çalışma; mekonyum boyalı yenidoğanlarda fetal distresin göstergesi olarak stress markerı olarak kullanılabilirliği üzerineydi. Bu nedenle, mekonyum boyalı ve sağlıklı yenidoğanların kord kanı NT-proBNP düzeyleri karşılaştırıldı. Bunun dışında; yenidoğan ve anne NT-proBNP düzeyleri arasındaki korelasyon da incelendi. Araştırma kapsamında 30 mekonyum boyalı yenidoğan ve annelerinin NT-proBNP düzeyi ile 37 mekonyum boyalı olmayan sağlıklı yenidoğan ve annelerinin NT-proBNP düzeyleri incelendi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgularda prenatal öyküde anne yaşı, gebelik sayısı; natal öyküde ise doğum şekli, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, cinsiyet ile 1. ve 5. dakika apgar skorları sorgulandı ve NT-proBNP düzeyi ile ilişkisi incelendi. Mekonyum boyalı yenidoğanlar ile sağlıklı yenidoğanlar arasında NT-proBNP düzeyi açısından fark saptanmadı. Ayrıca NT-proBNP düzeyleri anne yaşı, gebelik sayısı, doğum şekli, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, cinsiyet ile 1. ve 5. dakika apgar skoruna göre farklılık göstermedi. Kord kanı NT-proBNP düzeyi ile anne kanı NT-proBNP düzeyi arasında güçlü bir ilişki olduğu saptandı. İstatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde etmememize rağmen bu konuda daha geniş hasta serileri daha çok çalışma gerektiğini düşünmekteyiz. Bizim yaptığımız çalışma dışında da klinikte farklı kullanım alanlarına ilişkin çalışmalara da gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
NT-proBNP although recently defined, it is a marker of potential clinical significance. Because of the role in cardiovascular physiology and important features of NT-proBNP, it is a new marker in the diagnosis of cardiovascular disease, the evaluation of response to therapy and prognosis. Outside of cardiovascular disease, clinically it has a limited area for use. Our prospective study was about the availability of NT-proBNP as a stress marker with meconium stained neonates. Therefore, cord blood NT-proBNP levels of meconium stained and healthy newborns were compaired. İn addition, the correlation between newborn and mother NT-proBNP levels were examined. The research includes 30 meconium stained and 37 healthy newborns cord blood NT-proBNP levels and their mother's blood NT-proBNP levels. In our study, in the prenatal history maternal age, number of pregnancies; in the natal history mode of delivery, gestational age, birth weight, gender, 1 and 5-minute Apgar scores were questioned and examined the relationship between levels of NT-proBNP. There was no significant difference between NT-proBNP levels of healthy newborns and meconium stained newborns. In addition, there was no correlation between NT-proBNP levels and maternal age, number of pregnancies, type of delivery, gestational age, birth weight, gender, 1st and 5th minute Apgar scores. It was determined that, there is a strong relationship between maternal blood NT-proBNP levels and cord blood NT-proBNP levels. Although we did not have statistically significant results, we believe that ıt needs more studies with larger series of patients. Outside our prospective study, ıt is essential more and different studies for clinical use of NT-proBNP.