Antakya'da bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıkların bildirim durumu, hekimlerin bildirim konusundaki bilgi, tutum ve davranışları-2014
Notification status of notifiable infectious diseases in antioch, knowledges, attitudes and behaviors of the physicians regarding notification-2014
- Tez No: 424781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıkların bildirim durumunu, hekimlerin bildirim konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak, bildirimle ilgili sorunlara çözüm önerileri geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki araştırma Antakya'da Ekim 2014-2015 tarihleri arasında evreni temsil eden, basit rasgele yöntemle seçilmiş birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarında ve hekimlerinde (179) gerçekleştirilmiştir. Kurumların 2014 hastalık verileri İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bildirilenler ve Türkiye Sağlık İstatistik Modülü verileriyle karşılaştırılmış, hekimlere anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the notification status of notifiable infectious diseases, the physicians' knowledges, attitudes, behaviors about notification and to suggest solutions for the problems. Materials and Methods: The study was implemented in primary, secondary and tertiary health institutions and the physicians selected by simple random method and representing the population in Antioch between October 2014-2015. Disease data of the health institutions were compared with disease data reported to Provincial Public Health Department and Turkey Health Statistics Module data, a survey was applied to the physicians.