KOU Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde yatan hastaların cerrahi ağrı insidansı ve analjezik kullanım miktarının belirlenmesi
Determining surgical pain incidance and amount of analgesic use for patients in General Surgery Clinic of Kocaeli university Faculty of Medicine Research and Training Hospital
- Tez No: 424840
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, YRD. DOÇ. DR. FİGEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cerrahi ağrı tüm Dünya?da hastaların sıklıkla şikayetçi olduğu bir durumdur. Son yıllarda farmakoloji ve teknoloji alanında kaydedilen tüm gelişmelere rağmen cerrahi ağrı hala ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu araştırma bir cerrahi kliniğinde hastaların ağrı insidansını, analjezik kullanımını, ağrı tedavisinden memnuniyet düzeyini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma 01.09.2012-01.01.2013 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi genel cerrahi kliniğinde yatan ve abdominal cerrahi girişim geçirmiş, cerrahi sonrası ikinci günde olan araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların ağrı ve memnuniyet düzeylerini ölçmek için sayısal değerlendirme ölçeği kullanıldı. Veriler saat 18:00?dan sonra yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanıp araştırmacı tarafından veri toplama formuna kayıt edildi. Araştırma sonucunda hastaların %77.3?ünün farklı derecelerde ağrısı olduğu, %22.7sinin hiç ağrısı olmadığı bulundu. Hastaların bireysel özellikleri, önceki cerrahi bulguları ve başka yerde ağrı bulguları ile cerrahi ağrı arasında ilişki saptanmadı. Hastaların %3?ünün hiçbir analjezik almadığı, % 78?inin sadece opioid türü analjezik aldığı geri kalan hastaların da opioid, nonstreoit antienflamatuar ilaç (NSAİİ) ve asetominofen (parasetamol)?ü tekli veya kombine şekilde intravenöz (IV) yoldan aldığı belirlendi. Hastaların cerrahi ağrı tedavisinden memnuniyet düzeylerinin bireysel özellikler ve cerrahi türüne göre farklılık göstermediği fakat cerrahi ağrının hasta memnuniyetini etkilediği cerrahi ağrı şiddeti arttıkça memnuniyet düzeyinin azaldığı bulundu. Sonuç olarak; cerrahi ağrı insidansının yüksek olduğu, cerrahi ağrı düzeyi arttıkça hasta memnuniyetinin düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
In the whole world, surgical patients frequently complain about post-operative pain. Despite the improvements in pharmacology and technology, post-operative pain still remains important problem. This was a descriptive study conducted in a surgery clinic to determine patients? pain incidence, analgesic use, patients? satisfaction level of analgesia and related factors. Our research was conducted between 01.09.2012-01.01.2013 in general surgery clinic of Kocaeli University Research and Training Hospital. Patients who undergone abdominal surgical operation and at post operative day two were included the study. One hundred and fifty patients accepted to participate. Quantitative evaluation scale was used to determine patients pain and satisfaction level. Researcher interviewed with each patient alone after 6 p.m. and data was recorded to research paper. According to findings in our study 77.3% of the patients have different levels of pain and 22.7% does not have any pain. There is no relationship between pain and personal demographics, previous surgery and pain from different origin. We also found that 3% of the patient do not use any analgesics, 78% of the patient use only opioids and the rest of the patients use NSAID, opioid or acetaminophen (parasetamol) alone or combined intravenously. Patients satisfaction level of surgical pain treatment does not related to personal demographics or type of surgery but we found that surgical pain level affects patients satisfaction level; while the more surgical pain the less patient satisfaction occur. In conclusion post operative pain is founded to have high incidence. Patient satisfaction level become less when surgical pain level is more.