Ciddi ruhsal hastalık tanısı konmuş olan bireylerde özyeterlilik, algılanan sosyal destek ve yaşamda anlamın değerlendirilmesi
Evaluation of self-efficiency, perceived social support and meaning in life in individuals diagnosed with serious mental diseases
- Tez No: 746011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL CAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ciddi ruhsal hastalık tanısı konmuş bireylerin özyeterlilik, algılanan sosyal destek ve yaşamda anlam düzeyleri belirlenerek, bu parametrelerin birbirleri arasındaki ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı bir çalışma olan bu araştırma, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (KOÜTF) Ruh sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuru yapan bireylerle yürütüldü. Araştırmanın örneklemini ciddi ruhsal hastalık tanısı konmuş ve 2021 yılının Temmuz- Ekim aylarında KOÜTF Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran araştırma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan bireyler oluşturdu. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek (ÇBASDÖ), Genel Öz Yeterlilik (GÖYÖ) ve Yaşamda Anlam Ölçekleri (YAÖ) ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the self-efficacy, perceived social support and meaning levels of individuals diagnosed with serious mental illness, and to evaluate the relationships between these parameters. Method: This study, which is a descriptive cross-sectional study, was conducted with individuals who applied to Kocaeli University (KOÜ) Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases, Psychiatry Outpatient Clinic. The sample of the study consisted of individuals who were diagnosed with serious mental illness and who applied to Kocaeli University Medical Faculty Hospital Psychiatry Polyclinic in July-October 2021, meeting the research criteria and volunteered to participate in the research. Data, Descriptive Information Form, Multidimensional Perceived Social Support, General Self- Efficacy Scale and Meaning in Life scales were used.