Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası orta ve uzun dönem klinik sonuçlar
Intermediate and long-term clinical results after metabolic and bariatric surgery
- Tez No: 887094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPEREN AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obezite sıklığı gün geçtikçe tüm dünyada artarak pandemi boyutlarına ulaşmıştır. Obezite sadece estetik bir problem olmayıp hemen her sistemi olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde obezitenin en etkin tedavisi cerrahi olup farklı cerrahi prosedürler tüm dünyada giderek artan yaygınlıkta yapılmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan prosedür sleeve gastrektomi olmakla birlikte tek anastomoz gastrik by-pass ve roux-n-y gastrik by-pass da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu prosedürlerin birbirlerine oranla üstünlükleri ve negatif yanları mevcuttur. Çalışmamızın amacı bariatrik ve metabolik cerrahi sonrası kısa ve orta dönemde, cerrahinin kilo kaybına, obezite ve ilişkili komorbid faktörler üzerine etkisini ve komplikasyonları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında retrospektif olarak planlandı. Ocak 2014 ve Aralık 2021 tarihleri arasında obezite tanısı ile sleeve gastrektomi, Roux-en-Y gastrik bypass ve mini gastrik bypass yapılan takip amacı ile telefon veya poliklinik kontrolü sağlanabilen 570 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif dönemde yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, ko-morbid hastalıklar, tam kan sayımı, biyokimya ve hormon tetkikleri, vitaminler, preoperatif safra taşı durumu, operasyon tipi, yatış süresi, postoperatif komplikasyon, tekrar hastaneye başvuru ve mortalite, postoperatif dönemde takip süresi, EWL (Aşırı kilo kaybı), TWL (Total kilo kaybı), cerrahi sonrası kilo değişimleri, komorbiditelerin regresyonu, revizyon cerrahisi değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için SPSS programı kullanıldı. P değeri 0,05'ten küçük değerler anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 464 (%81,4)'ü kadın 570 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %55,3 (315)'ü 20-39 yaş aralığında idi. 346(%60) hastaya Sleeve gastrektomi, %15,6(89) hastaya Roux-en-Y gastrik bypass yapıldı. Hastaların vücut kitle indeksi sınıflamasına göre %96 (547)'sının 3. derece obezitesi mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen hastaların 284'ünde ek hastalık mevcuttu ve 219 hasta cerrahi öncesi dönemde ilaç kullanıyordu. Postoperatif dönemde 52 (%9,1) hastada komplikasyon olduğu görüldü. Komplikasyon en sık sleeve gastrektomi (%53,8) sonrası izlendi. Erkek hastalarda görülen en sık komplikasyon kaçak ve atelektazi iken kadın hastalarda en sık kanama ve kaçak görüldü. Hastaların en sık tekrar hastaneye başvuru sebebinin kan replasmanı ihtiyacı olduğu görüldü. Hastaların aşırı kilo kaybı yüzdesi (% EWL) en düşük değerleri ortancası 92,4 , % EWL son değerleri ortancası 81,1 olarak hesaplandı. Ameliyat tiplerine göre % EWL en düşük, % EWL son değerleri ortancaları arasında anlamlı fark bulundu. Sonuç: Obezite tedavisinde cerrahi altın standart olmaya devam etmektedir. Cerrahi sonrası kilo kaybının yanı sıra metabolik sonuçlar prosedür fark etmeksizin oldukça yüz güldürücüdür. Ancak deneyimli merkezlerde düşük komplikasyon oranları ile yapılan metabolik ve bariatrik cerrahi prosedür seçimi konusunda ortak bir konsensüs hala oluşturulamamıştır. Çalışmamızda hastalara uygulanan prosedürler içerisinde Mini gastrik bypass sonuçlarının Roux-en-Y gastrik bypass ile karşılaştırılabilir olduğu, Sleeve gastrektomiye kıyasla orta ve uzun dönem klinik sonuçlarının daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of obesity has increased day by day all over the world and reached pandemic proportions. Obesity is not only an aesthetic problem, it is a disease that negatively affects almost every system. Today, the most effective treatment for obesity is surgery, and different surgical procedures are increasingly performed all over the world. Although the most commonly used procedure today is sleeve gastrectomy, single anastomosis gastric bypass and roux-n-y gastric bypass are also frequently preferred. These procedures have advantages and disadvantages compared to each other. The aim of our study is to evaluate the effects and complications of surgery on weight loss, obesity and related comorbid factors in the short and medium term after bariatric and metabolic surgery. Materials and Methods: The study was planned retrospectively at Samsun University Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Between January 2014 and December 2021, 570 patients who were diagnosed with obesity and underwent sleeve gastrectomy, Roux-en-Y gastric bypass and mini gastric bypass, and who could be checked by telephone or outpatient clinic for follow-up purposes, were included. In the preoperative period, patients' age, gender, height, weight, BMI, co-morbid diseases, complete blood count, biochemistry and hormone tests, vitamins, preoperative gallstone status, operation type, length of stay, postoperative complications, re-hospital admission and mortality, in the postoperative the period, follow-up period, EWL (Excess weight loss), TWL (Total weight loss), post-surgical weight changes, regression of comorbidities, and revision surgery were evaluated. SPSS program was used to analyze the data. P values less than 0.05 were considered significant. Results: 570 patients, 464 (81.4%) of whom were women, were included in the study. 55.3% (315) of the patients included in the study were between the ages of 20-39. Sleeve gastrectomy was performed in 346 (60%) patients, and Roux-en-Y gastric bypass was performed in 15.6% (89) patients. According to body mass index classification, 96% (547) of the patients had Grade 3 obesity. 284 of the patients included in the study had comorbidities and 219 patients were using medications before surgery. Complications were observed in 52 (9.1%) patients in the postoperative period. Complications were most frequently observed after sleeve gastrectomy (53.8%). While the most common complications seen in male patients were leakage and atelectasis, the most common complications in female patients were bleeding and leakage. It was observed that the most common reason for patients to be readmitted to the hospital was the need for blood replacement. The median of the lowest excess weight loss percentage (EWL%) values of the patients was calculated as 92.4, and the median of the final EWL% values was calculated as 81.1. A significant difference was found between the median EWL% minimum and EWL% final values according to surgery types. Conclusion: Surgery remains the gold standard in obesity treatment. In addition to weight loss after surgery, metabolic results are quite satisfactory regardless of the procedure. However, a common consensus has still not been established regarding the selection of metabolic and bariatric surgical procedures performed in experienced centers with low complication rates. In our study, it was concluded that among the procedures applied to the patients, the results of Mini gastric bypass were comparable to Roux-en-Y gastric bypass, and the mid- and long-term clinical results were better compared to sleeve gastrectomy.