Hastanelere başvuran hasta ve hasta yakınlarında MVQ (Maudsley violence questionnaire) ölçeği ile şiddetin değerlendirilmesi
Assesment of violence scale with MVQ (Maudsley violence questionnaire) in patients admitted to hospital
- Tez No: 424873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tanımlayıcı kesitsel tipteki çalışma 01 Ağustos 2014 ile 01 Şubat 2015 tarihleri arasında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine başvuran hasta ve hasta yakınlarına yapılmıştır. Cinsiyet ve yaş bazında tabakalı örneklem yöntemi ile 531 kişiye ulaşılmıştır. Ankete 531 kişi katılmış olup 180'i (% 33.9) kadın, 351'i (%66.1) erkek idi. Yaş ortalamaları 32.5±9.6 idi. 147'si (% 27.7) şiddete tanık olmuş; 294'ü (%55.4) de şiddet görmüştür. Şiddet eğilimi medyanı 7.74 (min:0-max:32), şiddet onayı medyanı 4.53'tür (min:0-max:14).
Özet (Çeviri)
The descriptive cross-sectional study was performed on the patients who were admitted to Dicle University Medical Faculty Hospitals between August 1, 2014 and February 1, 2015 and their relatives. The study included a total of 531 participants who were selected by using a stratified sampling based on age and gender.The 531 participants included 180 (33.9%) women and 351 (66.1%) men with a mean age of 32.5±9.6 years. Of the participants, 147 (27.7%) had eye-witnessed violence and (55.4%) 294 had been exposed to violence. Median tendency to violence (MAC) was 7.74 (range, 0-32) and median approval of violence (AOV) was 4.53 (range, 0-14).