Yoğun bakım ünitesine yatırılan onkolojik hastalarda mortalite ile KDIGO evrelemesi ve inflamasyon bazlı prognostik skorların ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between mortality and KDIGO classification and inflammation based prognostic scores in oncology patients hospitalized in intensive care unit
  1. Tez No: 424892
  2. Yazar: EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Onkoloji, Nephrology, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser hastaları yoğun bakım ünitesine(YBÜ)yatış gerektiren hayatı tehdit edici hastalıklar açısından risk altındadırlar. Kanser hastalarının YBÜ'ne yatış endikasyonları kanser ilişkili, tedavi ilişkili veya komorbid hastalıklara bağlı olabilir. Bu hastalarda en sık ölüm nedenlerinin başında akut böbrek hasarı (ABH) ve enfeksiyon gelmektedir. Bu çalışmada amacımız YBÜ'ne yatırılan kanser hastaların da mortalite ile Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) evreleri ve inflamasyon bazlı prognostik skorların ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve metod: Bu çalışmaya 2010- 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma ve uygulama hastanesi dahili yoğun bakım ünitesi ile tıbbi onkoloji yoğun bakım ünitesine yatırılan 386 onkolojik tanılı hasta dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak düzenlendi. Hastaların demografik özellikleri, etyolojileri, komorbid durumları ve laboratuar bulguları dosyalarından alındı. Yoğun bakımda kalış süresi ve sonuçları kaydedildi. hastalar ABH yokluğuna veya varlığına bağlı, KDIGO Evre-1-2-3 olarak, RDW değeri>16,8 veya ≤16,8 olanlar, nötrofil/lenfosit oranı(NLO) ≤5veya>5 olarak, platelet/lenfosit oranı (PLO)1mg/dl, albumin>3.5g/dl ise mgps:1, crp>1mg/dl ve albumin5 1,5 kat ve RDW>16.8 1,4 kat arttırdığı bulundu. mGPS ve TLO ile mortalite arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan onkolojik hastalarda KDIGO evreleri, RDW>16,8 ve NLO>5 mortalite için bağımsız risk faktörleridir. Bu özelliklere sahip hastalarda yoğun bakım ünitesinde kalış süresi de daha kısa süreli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intraduction: Cancer patients are at risk of life-threatening disease requiring intensive care unit (ICU) admission. ICU admission indications for cancer patients can be due to disease itself, treatment related complications or comorbid disease. Acute kidney injury (AKI) and infections are the leading causes of mortality in these patients. So, we aim to assess the relationship between mortality in cancer patients and KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) which is the latest classification of AKI and inflammation based prognostic scores. Materials and methods: 386 patients with oncologic malignancies which were hospitalized in Internal Medicine Intensive Care Unit and Medical Oncology Intensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine Research and Application Hospital between 2010 and 2014 years were included in the study. Demographic characteristics, etiologies, comorbid conditions and laboratory findings of patients were obtained from the patient files. Length of stay in the intensive care unit and outcomes were recorded., Patients were classified according to presence or absence of AKI, KDIGO staging (stage 1, 2, 3), RDW (>16.8 or ≤ 16.8), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) (≤5 or >5), platelet/lymphocyte ratio (PLR) (5 and RDW>16.8 increased mortality 1.5 and 1.4 times respectively. There was no statistically significant relationship between mortality and m GPS and PLR. Conclusion: KDIGO stages, RDW>16.8 and NLR>5 were found independent prognostic factors for oncologic patients hospitalized in intensive care unit. In this patient group; there was also shorter duration of stay in the intensive care unit