Tıp fakültesi altıncı sınıf öğrencileri ve uzmanlık eğitimi alan doktorların adli raporlar konusundaki bilgi, tutum ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evalution of sixth grade medical students' and residents' knowledges, attitudes and thoughts regarding judical reports
  1. Tez No: 424891
  2. Yazar: VASFİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇELEPKOLU, YRD. DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Adli raporlar, adli makamlarca hekimden istenen ve kişinin tıbbi durumunu tespit eden, hekim kanaatini bildiren; yazımında hataların varlığında telafisi güç sonuçlara ve gecikmelere yol açıp hekimleri hukuki sorumluluk altına sokabildiği belgelerdir. Bu çalışmada amacımız; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi alan asistan hekimlerin ve tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin (intörn doktor) adli raporlar konusundaki bilgi, tutum ve düşüncelerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Bu çalışma, kesitsel tanımlayıcı tarzda olup çalışma için etik kurul onayı ve katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Çalışmaya 175 asistan hekim ve 94 intörn doktor katılmış olup katılımcılara 28 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Asistan hekimlerin %94, intörn doktorların ise %100'ü adli tıp konusunda kendini kısmen veya tamamen yetersiz gördüğünü belirtmiştir. Asistan hekimlerin %65'i ve intörn doktorların %73'ü adli tıp eğitimi almak istediklerini belirtirken, asistan hekimlerin %89'u mezuniyet sonrası eğitim almadığını belirtmişlerdir. Asistan hekimlerin %30'u, intörn doktorların ise %77'si adli raporların hukuki sorumluluklarını, asistan hekimlerin %34 ve intörn doktorların ise %73'ü yargıdaki etkilerini bilmediklerini ifade etmişlerdir. Asistan hekim ve intörn doktorların sırasıyla %62 ve %58'i adli olguların sıklıkla tedirginlik hissettirdiğini belirtmiş olup, asistan hekimlerin %94 ve intörn doktorların ise %95'i sadece adli olgularla ilgilenen bir hekim grubu oluşturulması gerektiğini belirtmişlerdir. Asistan hekimlerin %51 ve intörn doktorların %47'si çözüm olarak adli tıp uzman sayısının arttırılması gerektiğini belirtmiştir. Sonuç olarak, hekime tıbbi sorumlulukla beraber hukuki sorumlulukta yükleyen adli raporlar konusunda asistan hekim ve intörn doktorlar kendilerini yetersiz görmektedirler. Mezuniyet öncesi adli tıp eğitimleri iyileştirilmeli, hekimlere mezuniyet sonrası adli tıp eğitimleri verilmelidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adli Rapor, Asistan Hekim, Tıp Fakültesi Son Sınıf Öğrencisi, Adli Tıp Eğitimi, Mezuniyet Sonrası Eğitim
Özet (Çeviri)
Forensic report is an official paper submitted to state offices documenting medical situation of a person and opinion of the physician. Mistakes in forensic report writing may lead to irreversible results and delays in forensic practices and also may result in legal liability for the physician. The aim of this study was to evaluate and compare the knowledge, attitudes, and views of the residents and the final-grade medical students (FGMS) at Dicle University Medical School regarding forensic reports. The study had a cross sectional descriptive research design and was approved by the local ethics committee and a written consent was obtained from each participant. The study included 175 residents and 94 FGMS and participants were administered a 28-item questionnaire. Data were analysed using SPSS 22.0. The results revealed that 94% of residents and 100% of FGMS regarded themselves as incompetent in forensic medicine. It was also revealed that 89% of residents didn't receive any forensic medicine education after graduation, whereas 65% of residents and 73% of FGMS declared that they were willing to receive forensic medicine education. Moreover, 30% of residents and 77% of FGMS indicated that they had no information regarding the legal liability of forensic reports and 34% of residents and 73% of stated that they had no information regarding the effectivity of forensic reports on legal proceedings. On the other hand, 62% of residents and 58% of FGMS declared that forensic proceedings made them anxious, 94% of residents and 95% of FGMS stated that there was a need for establishing special physician groups for forensic proceedings. Fifty one percentage of residents and 47% of FGMS suggested that the number of forensic medicine specialists should be increased as a solution. As a result, most of the physicians and FGMS consider themselves as incompetent in forensic medicine which requires medical and legal liability. Pre-graduation forensic medicine education should be improved and also post-graduation education programs should be designed. KEY WORDS: Forensic Report, Resident, Final Grade Medical Student, Forensic Medicine Education, Post-Graduation Education.