Gelişimsel kalça displazisinde medial sınırlı açık redüksiyon sonuçları
The result of medial limited open reduction in developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 424893
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Gelişimsel kalça displazisi tedavisinde Tönnis tip II ve III kalçalarda eklem kapsülü açılmadan, ekstrakapsüler yapıları gevşeterek uygulanan sınırlı açık redüksiyon tekniği yeni bir tedavi şeklidir. Bu çalışmada Tönnis tip II ve III GKD'li hastalarda intraoperatif artrografi eşliğinde posteromedial girişimle sınırlı açık redüksiyon yapılan, konsantrik ve stabil redüksiyon elde edilen hastaların klinik ve radyolojik sonuçları incelendi. Materyal ve Metod: Gelişimsel kalça displazisi nedeniyle posteromedial girişimle eklem kapsülü açılmadan intraoperatif artrografi eşliğinde sadece addüktor longus ve iliopsoas tenotomileri yapılan, takip süresi en az 18 ay olan Tönnis tip II ve III kalça çıkıklı 27'si kız, 3'ü erkek toplam 30 hastanın 37 kalçası çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelendi. Hastaların; preoperatif, postoperatif ve son kontrol asetabuler indekslerine, McCay klinik değerlendirme kriterlerine, radyolojik değerlendirmelerine, Kalamchi-MacEwen değerlendirme sistemine göre aldıkları skorlara bakıldı ve sekonder asetabuler girişim gereksinimleri bakımından değerlendirildi. Olgularımızda sekonder asetabuler displazi kriterleri ile hastaların sekonder asetabuler girişim ihtiyacı Shenton-Menard hattının kırılmasına, redüksiyondan 2 yıl sonra asetabuler indeksin 35° ve daha yüksek olmasına ve asetabuler kaşın (sourcil) yukarıya doğru eğimli olmasına göre belirlendi. Bulgular: Hastaların en küçüğü 5 aylık, en büyüğü 23 aylık olup yaş ortalaması 12.36 ay idi. Takip süresi en az 18 ay, en fazla 43 ay olup ortalama 24.53 ay idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In treatment of developmental dysplasia of the hip (DDH); limited open reduction technique is a new form of treatment applied by loosening extracapsuler structures without opening the joint capsule in Tönnis type II and III hips. In this study radiologic and clinical outcomes of patients with Tönnis type II and III hips, operated with posteromedial approach accompanied by intraoperative arthrography and achieved concentric and stable reduction were examined. Material and Method: A total of 30 patients, 27 female and 3 male, including 37 hips at least 18 months follow up period with Tönnis type II and III dysplasia, operated with posteromedial approach without opening the joint capsule accompanied by intra operative arthrography and only adductor longus and iliopsoas tenotomies performed were retrospectively analyzed. Patients evaluated with preoperative, postoperative and last check acetabular indexes, McCay clinical evaluation criteria, radiological assessments, Kalamchi-MacEwan score and secondary acetabular surgery intervention requirements evaluated. In our cases, patients requirements for secondary acetabular surgery intervention evaluated with secondary acetabular displasia criterias as breakage of Shenton-Menard line, 35° or higher acetabular index after 2 years of reduction and upward sloping of acetabular sourcil. Evidence: The youngest patient was 5 months old, the oldest was 23 months old, average age was 12,36 months. Follow-up period of at least 18 months, a maximum of 43 months with a mean of 24.53 months.