Vankomisin dirençli enterokok kolonizasyon ve enfeksiyonunda risk faktörleri
Vancomycin resistant enterococci colonization and infection risk factors
- Tez No: 424900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMEL ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasının amacı, vankomisin dirençli enterokok rektal kolonizasyonu ve enterokokkal bakteriyeminin risk faktörlerini değerlendirmektir. Çalışmamızda hastanemiz üçüncü düzey(toplam 85 erişkin hasta yatağına sahip) yoğun bakımlarında takip edilen ve perirektal sürüntü kültürlerinde VRE izole edilen; VRE ile kolonize 108 hasta ve VRE ile kolonize olup daha sonra kan kültüründe VRE üremesi olan 14 hasta risk faktörleri açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective case-control study is to evaluate risk factors of rectal colonization with vancomycin resistant enterococi and enterococcal bacteraemia. In our study we included patients in whom VRE was isolated from perirectal swab culture and followed up at the tertiary intensive care units (which has 85 adult bed capacity ) of our hospital. 108 patients who were colonized with VRE and 14 patients in whom VRE grew in blood cultures after colonization were evaluated for risk factors.