Diyarbakır yöresinde tularemi seroprevalansının araştırılması
Investigation the seroprevalence of tularemia in Diyarbakir
- Tez No: 424899
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ÖZEKİNCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tularemi hastalığı, küçük, hareketsiz, aerop ve gram negatif bir kokobasil olan Francisella tularensis'in etken olduğu zoonotik bir hastalıktır. Dünyada, kuzey yarım kürede 30-71 enlemleri arasında bulunan ülkelerde endemik olarak görülebilmektedir. Türkiyede ilk 1936 Lüleburgaz'daki epidemiden sonra birçok salgın bildirimi olmuştur. Biz, araştırmamızda etkenin bölgedeki seroprevalansını bulmayı amaçladık. Çalışmaya Diyarbakır ve çevre illerden 1503 kişi dahil edilmiştir. Serumlar 1/20'lik dilüsyonlarda, mikroaglütinasyon yöntemi ile tularemi tarama protokolünden geçirilmiştir. Taramada pozitif saptanan serumlarda, Bruselloz ile çapraz reaksiyonu belirlemek için Rose Bengal lam aglütinasyon testi çalışılmıştır. Tarama pozitif ve Rose-Bengal testi negatif 19 seruma titrasyon işlemi yapılmıştır. Çalışmamızda kadın erkek arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p=0.108). Yaş grupları arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır(p=0,053). Bölgemizdeki tularemi seroprevalansını %1,3 olarak saptanmıştır. Bu oran Türkiye'de yapılan bazı çalışmalara benzemektedir. Daha kapsamlı çalışmalar etken hakkında daha fazla epidemiyolojik verilerin elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tularemia is a zoonosis caused by Francisella tularensis which is a small, still, and gram-negative aerobic coccobacillus . It can be seen as endemic in countries between 30-71 latitudes of the Northern Hemisphere. After the first epidemic in Lüleburgaz statement in 1936, there have been many outbreaks in Turkey. In our research, we aimed to find the seroprevalence of tularemia in our region. 1503 people from Diyarbakir and neighboring provinces were included in the study. The sera of them were screened for tularemia by Microagglutination method with a dilution of 1/20. The positive sera were studied by Rose-Bengal slide agglutination test to determine the cross-reaction with Brucellosis. Screen test positive and Rose-Bengal test negative 19 sera were determined by titration. In our study, there was no significant difference between men and women (p = 0.108). There was not a significant difference between age groups (p = 0.053). We found tularemia seroprevalence as 1.3% in our region. This rate is similar to some other studies in Turkey. More extensive studies will enable the acquisition of more epidemiological data.