Gebelerde keskin uçlu iğne kullanılarak duranın koronal veya sagittal düzlemde ponksiyonu ile yapılan spinal anestezinin postspinal baş ağrısı ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing effect of spinal anesthesia, which performed with using sharp point spinal needle to ponctioning dura in coronal and sagittal plane, on postspinal headache and hemodinamic parameters in pregnants
  1. Tez No: 424902
  2. Yazar: FİKRET SALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULMENAP GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sezaryen ile doğum dünyadaki en sık uygulanan obstetrik operasyondur. Sezaryen operasyonlarında rejyonel anestezi yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Spinal anestezi, eski ve en etkin rejyonel anestezi tekniklerinden biridir. Genel anestezi uygulamalarına göre üstün olduğu durumlar olmasına rağmen bazı komplikasyonları da mevcuttur. Bunlar arasında en sık görülenlerden bazıları baş ağrısı, hipotansiyon ve bel ağrısıdır. Çalışmaya elektif sezaryen endikasyonu konulan, spinal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan, ASA I-II grubuna giren 100 olgu dahil edildi. Olgular rastgele grup I (koronal n=50) ve grup II (sagittal n=50) olarak iki gruba ayrıldı. 26 G keskin uçlu iğne ile spinal anestezi uygulandı. Spinal anestezi uygulayan asistanın eğitim süresi, spinal anestezi için yapılan girişim sayısı, preoperatif ve intraoperatif dönemde verilen mayi miktarı, spinal anestezinin yapıldığı aralık (L3–4, L4–5) ve işlem sırasında hastanın sırtını hareket ettirip ettirmediği kaydedildi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde toplam 60 dk hastaların ortalama arter basınç ve nabız değerleri kaydedildi. Postoperatif 7 gün boyunca baş ağrısı ve bel ağrısı şikâyetleri açısından sorgulandı. İstatistiksel değerlendirmelerde ki-kare ve oranların karşılaştırması (Comparison of proportions) testleri kullanılmış olup P0,05). Spinal girişim sayısı, girişim aralığı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın işlem sırasındaki sırt hareketi, hastaya preoperatif ve intraoperatif dönemde verilen mayi miktarı ile baş ağrısı ve bel ağrısı insidansı arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmadı (P>0,05). Gruplar arası OAB değerleri karşılaştırıldığında; 10, 15, 30, 40 ve 50. dakikalarda istatistiksel anlamlı farklılık gösteren düşüşler gözlenirken diğer ölçüm zamanlarında gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak 26 G keskin uçlu spinal iğne kullanılarak koronal veya sagittal düzleme paralel uygulanan spinal anestezide baş ve bel ağrısı oluşturma insidansı açısından anlamlı bir faklılık bulunmadı. Koronal grupta bazı ölçümlerde hipotansiyon gelişimine daha sık rastlandı. Kesin bir kanıya varmak için daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cesarean section is the most frequently performed obstetric operations worldwide. Regional anesthesia for cesarean section is often preferred. Spinal anesthesia, is one of the oldest and most effective regional anesthesia techniques. Although it is superior to general anesthesia, some complications are also available Among these, some of the most commons are headache, hypotension and low back pain. ASA I-II group 100 patients who have indication for elective caesarean section and no contraindications to spinal anesthesia, were included to this study. The patients were randomly divided into two groups. Group I (coronal n = 50) and group II (sagittal n = 50) spinal anesthesia was performed with 26 G sharp needles. Training period of the assistant who perform spinal anesthesia, the number of attempts for spinal anesthesia, the amount of the fluid given preoperatively and intraoperatively, the range (L3-4, L4-5) in which the spinal anesthesia was performed, and the patient's back movement or not during the attempts were recorded. Mean arterial pressure and heart rate of patients total 60 min of intraoperative and postoperative period were recorded. During postoperative 7 days patients were questioned in terms of headache and back pain complaints. Chi-square and statistical comparison of the rates (Comparison of proportions) were used for statistical assessments. P 0.05). Statistically significant differences not found among number of spinal attempts, the range (L3-4, L4-5) in which the spinal anesthesia was performed, the experience of the practitioner, back movement of the patient during the attempts, the amount of the fluid given to patients preoperatively and intraoperatively, headache and low back pain incidence (P> 0.05). When MAP values compared between groups; while in 10, 15, 30, 40 and 50 minutes statistically significant declines was observed, no statistically significant difference was observed between groups in other measurements times. As a result, using 26 G sharp head spinal needle in spinal anesthesia performed parallel to coronal or sagittal plane, no significant differences found in terms of incidence of creating headache and back pain. Hypotension were observed more frequently in some measurement in coronal group. There is a need for further large studies to arrive at a definite conclusion.