Mide kanseri şüphesi olan hastaların çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with suspected gastric cancer by multidetector computed tomography
- Tez No: 424916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAD HAMİDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji bölümünde mide kanseri öntanısı ile endoskopi eşliğinde biyopsi yapılan hastaların, patoloji sonuçları ile çekilen çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) bulgularını retrospektif olarak değerlendirerek, ÇKBT'nin mide kanseri tanısına katkısını araştırmak istedik. Materyal ve metod: Bu çalışmaya Eylül 2008- Aralık 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesine başvurup endoskopi yapılan ve biyopsi alınan hastalar dahil edildi. Aynı hastaların batın pelvik ÇKBT çekimleri değerlendiridi. Çekimler 64 dedektörlü Philips Brillance ve 16 dedektörlü Toshiba Activion cihazlarıyla; ksifoid proçesten başlayarak simfisiz pubise kadar inguinal kanal orifislerini de içine alacak şekilde nefes tutturularak yapıldı. Radyolojik bulgular, patoloji verileri altın standart kabul edilip istatistiksel veriler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Patoloji sonucu malign bulunan 129 hastanın 125 'inde (%96) BT bulguları malign bulgular lehine yorumlandı. Patoloji sonucu benign bulunan 22 hastanın 7 'sinde (%30) BT bulguları benign bulgular lehine yorumlandı. BT ' nin mide kanseri saptama sensitivitesi %96 olarak bulundu. BT ' nin spesifite değeri %30 olarak bulundu. Opere edilen 28 hastanın 22 ' sinde (%78) perigastrik bölge lenf nodu metastazı mevcuttu. Lenf nodu metastazı mevcut hastaların ÇKBT 'de perigastrik bölgedeki ölçülen LAP 'ların kısa çapları en düşük 6 mm en yüksek 22 mm olarak bulundu . Sonuç: Mide kanseri ön tanısı ile başvuran hastaların endoskopik biyopsi sonuçları ile % 96 oranında ÇKBT bulguları arasında korelasyon bulunmaktadır. Mide kanserini saptama duyarlılığı yüksek olmasına rağmen lenf nodu metastazlarında aynı başarı mevcut değildir. ÇKBT ' nin yüksek değerlere varan mide kanseri saptama oranları, özellikle endoskopi gibi bazı hastalarca travmatik bulunan işlemler yerine kullanılabilinmesinin önünü açmaktadır. Anahtar kelimeler : ÇKBT, mide kanseri, patoloji
Özet (Çeviri)
Aim: To retrospectively assess multidetector computed tomography (MDCT ) findings of the subjects admitted to Dicle University Faculty of Medicine and underwent endoscopic investigation at Department of Gastroenterology with preliminary diagnosis of gastric cancer, and thus to determine the role of MDCT in diagnosing gastric cancer. Material-Methods: Subjects that underwent gastric endoscopy and biopsy procedure at department of Gastroenterology between September 2008 and December 2014 were included In this study. All abdominopelvic MDCT studies were done at. All CT studies were carried out at CT suits (Brilliance 64 detector and Toshiba Activion 16 detector multidetector CT systems ) in our Department of Radiology. Cases were scanned from xiphoid process through symphisis pubis including inguinal orifice with inspiratory breath holding technique. Pathological results were taken as gold standart and were statistically compared with radiological findings. Findings: CT findings of 125 (96%) cases out 129 subjects with pathologically proved malignant pathology were interpreted in favor of malignant findings. sensitivity of CT in detection of gastric cancer was 96% . CT findings of 7 (30%) cases out of 22 subjects with pathologically proved benign lesions were interpreted in favor of benign findings. CT's specificity value was found to be 30%. Perigastric lymph node metastases were present in 22 (78%) cases out of 28 subjects who underwent surgical operation. On MDCT studies of those with lymph node metastases, perigastric LAP' s short diameter was ranged between 6 - 22 mm. Results: The correlation between endoscopic biopsy and MDCT findings of patients admitted with preliminary diagnosis of gastric cancer was 96%. Despite the high sensitivity in detection of gastric cancer the same success rate was not reached in detecting the lymph node metastases. In some cases, MDCT can replace endoscopical investigation which found to be traumatic by some individuals. Keywords : MDCT , gastric cancer, pathology