Mide kanserinde yeniden evrelemede PET/BT'nin yeri
The role of PET/CT in the evaluation of gastric cancer recurrence
- Tez No: 319121
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BEKİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Gastroenterology, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AmaçF-18-florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi(F-18 FDG PET/BT) pek çok kanser türünde evrelemede, yeniden evrelemede, tedaviye bağlı değişikliklerin ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır ancak mide kanserinde kullanımı konusunda yayınlar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmada radyolojik ya da klinik olarak rekürrens şüphesi olan mide kanseri hastalarında F-18 FDG PET/BT' nin rekürrensin değerlendirilmesindeki tanısal etkinliğini saptamayı amaçladık.Gereç ve YöntemMide kanseri tanısı ile tedavi sonrası izlemde olan ve Ocak 2008 ile Mart 2012 tarihleri arasında rekürrens şüphesi ile PET/BT yapılmış 130 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Patolojik FDG tutulumu izlenen alanların sayı ve bölgeleri incelendi ve kesin tanıları ile karşılaştırılarak PET/BT' nin tanısal etkinliği hesaplandı. Taşlı yüzük hücreli ve müsinöz adenokarsinom histolojik türleri ayrıca değerlendirilerek bu grupta PET/BT' nin tanısal etkinliği incelendi. Değişik organlarda rekürren ve benign lezyonların ayrımında kullanılabilecek eşik SUVmax değerleri ile PET/BT sonuçlarının hastanın klinik takip ve tedavi kararına olan etkisi ayrıca incelendi.Bulgular130 hastanın 91' inde rekürrens saptandı. Hasta bazında değerlendirmede PET/BT' nin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif öngörü değeri, negatif öngörü değeri ve tanısal doğruluğu sırasıyla % 91.2, % 61.5, % 84.6, % 75.0 ve % 82.3 olarak bulundu. Taşlı yüzük hücreli ve müsinöz adenokarsinom histolojik türleri ile diğer histolojik türler arasında hasta bazında PET/BT' nin tanısal doğruluğu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. PET/BT ile ayrıca iki hastada ikinci primer malignite saptandı ve PET/BT sonuçları doğrultusunda 20(% 15) hastanın önceden planlanan takip/tedavi yöntemi değiştirildi.SonuçF-18 FDG PET/BT mide kanserinde rekürrensin değerlendirilmesinde tanısal etkinliği yüksek bir görüntüleme modalitesidir ve hastaların önemli bir kısmında takip/tedavi kararında klinisyenin kararını etkilemektedir.Anahtar KelimelerPozitron-emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi, mide tümörleri, nüks
Özet (Çeviri)
PurposeF-18-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography(F-18 FDG PET/CT) has been widely used for staging, re-staging and for monitoring therapy-induced changes and response to therapy in patients with various types of cancer, but its utilization for gastric cancer has been limited. This study aimed to assess the diagnostic performence of F-18 FDG PET/CT for detecting recurrence in gastric cancer patients with radiologic or clinical suspension of recurrence.Materials and MethodsWe performed a retrospective review of 130 consecutive patients who underwent PET/CT scans for post treatment surveillance of gastric cancer between January 2008 and March 2012. The number and site of positive FDG uptakes were analyzed and were correlated with the final diagnosis by calculating the diagnostic values. We evaluated the diagnostic accuracy of PET/CT for detecting the recurrence in the patients with histopathologic types of signet ring cell carcinoma (SRC) and mucinous adenocarcinoma. Cut-off SUVmax values in differentiating benign lesions from recurrence in different organs and the changes in the clinical management of patients according to the results of PET/CT were also evaluated.ResultsOf all 130 patients, 91 patients were confirmed to have true recurrence. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and the dignostic accuracy of PET/CT for diagnosing true recurrence on a per-person basis were 91.2 %, 61.5 %, 84.6 %, 75.0 % and 82.3 % respectively. In the subgroup with SRC and mucinous adenocarinoma differentiation of the primary tumor, there was no statistically significant difference in terms of diagnostic accuracy of PET/CT on a per-person basis. PET/CT had also detected second primary cancer in two patients and the PET/CT results changed the patients? management in 20(15 %)cases.ConclusionFDG PET/CT was highly effective in discriminating true recurrence in patients with gastric cancer and had important impacts on clinical decisions in a considerable portion of patients.KeywordsPositron-Emission Tomography and Computed Tomography, stomach neoplasms, recurrence