Mide kanseri erken tanısı ve intestinal metaplazi tespitinde hemogram parametrelerinin önemi
EARLY diagnosis of stomach cancer and intestinal metaplasiathe importance of hemogram parameters in detection
  1. Tez No: 769476
  2. Yazar: FEYYAZ ONAYRILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mide kanseri (MK) dünyada sık görülen, kansere bağlı mortalitenin önde gelen nedenleri arasındadır. Mide kanserinde evre önemli bir prognostik faktör olup erken teşhis mortalitenin azaltılmasında çok önemlidir. Mide kanseri taramasında altın standart üst gastrointestinal sistem endoskopisidir. Erken endoskopik tarama yapılacak grubu belirlemek için birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu amaçla ucuz, pratik, kolay uygulanabilir hemogram parametreleri kullanılabilir. Kanser-inflamasyon ilişkisi temeline dayanılarak kullanılan hemogram parametreleri, kanser için prediktör olabilir ve kanser şüphesi yüksek olarak belirlendiğinde erken endoskopi yapılabilir. Böylelikle kolaylıkla yüksek riskli grup belirlenerek endoskopi ile erken tanı sağlanabilir. Çalışmamızda MK, İntestinal Metaplazi (İM), sağlıklı kontrol (SK) grupları arasında, Hb (Hemoglobin), WBC (lökosit), PLT (Platelet), RDW (Eritrosit dağılım genişliği), MPV (Ortalama Platelet volümü), PDW (Platelet dağılım genişliği), NLR (Nötrofil lenfosit oranı), PLR (platelet lenfosit oranı), MLR'nin (Monosit lenfosit oranı) farklı olup olmadığı ve MK erken lezyon lezyonları ile MK'yi öngörmede ki değeri araştırıldı. Çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Ana Bilim Dalı Kliniği'ne 1 Haziran 2014 ile 15 Aralık 2021 tarihleri arasında ayaktan başvuran veya yatırılarak takip edilen hastalardan üst gastrointestinal sistem endoskopi ile alınan biyopsilerin histopatolojik sonucu MK, İM olarak raporlanan, herhangi bir nedenle endoskopi olup MK veya İM saptanmayan sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Retrospektif olarak çalışmaya dahil edilenlerin dosyaları taranarak yaş, cinsiyet, Hb, WBC, PLT, RDW, MPV, PDW, NLR, PLR, MLR düzeyleri kaydedildi. Bu değerler MK, İM ve SK grubu arasında karşılaştırıldı. Tüm gruplarda endoskopi oldukları tarihteki hemogram parametreleri dikkate alındı. Çalışmaya 72 (%33) MK'li, 73 (%34) İM'li ve 72 (%33) SK olmak üzere 217 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilenlerde yaş ortalamaları sırasıyla, MK grubunda 60,47±10,55, İM grubunda 57,47±10,30, SK grubunda 55,08±12,25 idi. Mide kanseri ve SK grubu arasında yaş açısından MK'de daha yüksek olmak üzere istatistiksel anlamlı farklılık vardı (p:0,015). Yaş açısından MK ile İM ve İM ile SK grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p:0,651). Çalışmadaki hastaların %50'si (n:109) erkek, %50'si (n:108) kadındı. Mide kanseri, İM, SK gruplarının karşılaştırmasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p:0,843). Mide kanseri, İM, SK grupları ikişerli karşılaştırıldığında aynı anda hepsinde istatistiksel olarak anlamlı hemogram parametresi yoktu. Lökosit, MPV, PDW için ikili karşılaştırma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p değerleri sırasıyla 0,092/0,273/0,951).
Özet (Çeviri)
Gastric cancer (GC) is one of the most common causes of cancer-related mortality in the world. Stage is an important prognostic factor in gastric cancer, and early diagnosis is very important in reducing mortality. Upper gastrointestinal endoscopy is the gold standard for gastric cancer screening. Many studies have been done and continue to be done to determine the group to be screened early endoscopically. For this purpose, cheap, practical, easily applicable hemogram parameters can be used. Hemogram parameters used on the basis of cancer-inflammation relationship may be predictive for cancer and early endoscopy can be performed when cancer suspicion is high. Thus, early diagnosis can be achieved by endoscopy by easily identifying the high-risk group. In our study, among GC, Intestinal Metaplasia (IM), healthy control (HC) groups, Hb (Hemoglobin), WBC (leukocyte), PLT (Platelet), RDW (Erythrocyte distribution width), MPV (Mean Platelet volume), PDW (Platelet distribution width), NLR (Neutrophil lymphocyte ratio), PLR (platelet lymphocyte ratio), MLR (Monocyte lymphocyte ratio) and its value in predicting GC early lesion lesions and GC were investigated. A total of 217 people were included in the study, including 72 (33%) GC, 73 (34%) IM, and 72 (33%) HC. The mean age of those included in the study was 60.47±10.55 in the GC group, 57.47±10.30 in the IM group, and 55.08±12.25 in the HC group, respectively. There was a statistically significant difference between gastric cancer and HC groups in terms of age, with a higher difference in GC (p:0.015). There was no statistically significant difference between GC and IM and IM and HC groups in terms of age (p:0.651). 50% (n:109) of the patients in the study were male and 50% (n:108) were female. There was no statistically significant difference in terms of gender in the comparison of gastric cancer, IM and HC groups (p:0.843). When gastric cancer, IM and HC groups were compared in pairs, there was no statistically significant hemogram parameter in all of them at the same time. There was no statistically significant difference between the paired comparison groups for leukocytes, MPV, and PDW (p values 0.092/0.273/0.951, respectively).